RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
AB Destekli CHATBOT4VET Projesinin Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi
30 Eylül 2022 Cuma - Görüntülenme: 2281

Mesleki eğitimin geliştirilmesi amacıyla hazırlanıp, AB tarafından desteklenen “Chatbot Tutoring System For Vet (CHATBOT4VET)” proje ile ilgili toplantı Rize Valiliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Rize Vali Yardımcı Vekili Ertuğrul Arslan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Nebi Gümüşi, İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Öznur Günay, İŞKUR Müdürü Hasan Kiraz, Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu ve proje ortağı temsilcileri (Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Türkiye, Yunanistan, Fransa, SCS – Belçika, İspanya) katıldı.

Üniversitemiz Dr. Öğretim Üyesi Ozan Selçuk’un online yönettiği, Prof. Dr. Nurhayat Özdemir, Dr. Öğretim Üyesi Bekir Güzel ve Öğr. Gör. Arzu Demirci’nin konuşmacı olarak katıldığı programda mesleki eğitimin geliştirilmesi amacıyla 2021 yılı Erasmus+ Mesleki Eğitimde İş birliği Ortaklıkları faaliyeti kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı'na sunulan ve kabul edilen AB destekli “Chatbot Tutoring System For Vet" (CHATBOT4VET) adlı projenin içeriği ve AB’nin sunduğu proje destekleri ve çalışmalar değerlendirildi.

24 ay sürecek olan projenin ortakları arasında 5 farklı ülkeden toplam 6 proje ortağı yer alıyor.  Türkiye'den, üniversitemizin yer aldığı proje ortakları arasında; Yunanistan'dan, Fransa'dan Belçika'dan ve İspanya'dan kuruluşlar bulunuyor.

Projenin Amacı: Eğitimcileri mesleki eğitim için yenilikçi bir dijital öğrenme aracı ve metodolojisi tasarlamak, test etmek ve bu konuda eğitmektir. Mesleki eğitimi desteklemek için özel olarak tasarlanmış modüler öğrenme yoluna sahip bir Konuşma Aracısı Teknolojisi (çoğunlukla chatbot veya Yapay Zekâ Öğretmeni olarak bilinir) Mesleki Eğitim alan öğrencilerin öğrenme süreçlerinde eğitmen olarak kullanılabilecek birkaç sohbet robotu tasarlayarak öğretmenlere, eğitmenlere ve danışmanlara sohbet robotlarını kendi faaliyetlerine entegre etmeleri için bir tasarım kılavuzu vererek, proje, etkili dijital, açık ve yenilikçi eğitim geliştirme konusunda VET öğretmenleri, eğitmenleri ve danışmanları için “ilk ve sürekli mesleki gelişim için fırsatlar” sunacaktır. Proje, mesleki eğitim sağlayan kurumlardaki öğretmenlerin mesleki eğitim sektöründe öğretmenlik becerilerini geliştirmeleri için sohbet robotu olan diyalog tabanlı bir yapay zekâ platformunun nasıl oluşturulacağına dair kılavuzlar oluşturmayı amaçlamaktadır.

 

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )