RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizde 16. Yıl Mezuniyet Coşkusu
24 Haziran 2022 Cuma - Görüntülenme: 3830

Üniversitemiz 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı.

Yoğun programlarından dolayı törene katılamayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın telgraf mesajının okunmasının ardından Üniversitemizin tanıtım filmi gösterimi yapıldı.

Tanıtım filminin ardından Üniversitemiz Halk Dansları Topluluğu Halk Oyunları gösterisi gerçekleştirdi.

Üniversitemiz 2021-2022 Akademik Yılı dönem birincisi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencisi Rümeysa Elif Kulaç mezun öğrenciler adına konuşmasını yaptı.

Törende, Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Ali Bilgin açılış konuşması gerçekleştirdi.

Rektör Vekilimiz konuşmasına Üniversitemizin 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni’ne katılanları selamlayarak başladı.

Henüz on altı yıllık bir üniversite olmamıza rağmen araştırma ve geliştirme, ür-ge, nitelikli akademik kadro, kalite, akreditasyon, kurumsallaşma ve uluslararasılaşma gibi birçok alanda kendini ispatladığını ifade eden Rektör Vekilimiz Üniversitemizin her geçen yıl, özellikle bilimsel yayın, proje, patent, ar-ge, ür-ge, toplumsal katkı, kalite ve akreditasyon süreçlerinde, sürekli yükselen bir grafik ortaya koyduğunu belirterek sayılarla Üniversitemizi anlattı:

“Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi 15 fakülte, 3 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu, 1 enstitüsü, 18 araştırma ve uygulama merkezi ve 149 diploma programı ile 592 öğretim üyesi, 1284 öğretim elemanı ve 834 idari personeli ile 549’u uluslararası olmak üzere, 17.500 öğrencisi ve 81 ilimizden öğrencisiyle, kısa zamanda büyük başarılar elde etmiş, yeni nesil bir devlet üniversitesi olarak,  ülkemizde ve dünyada, önemli üniversiteler arasında yerini almıştır.”

Rektör Vekilimiz konuşmasının devamında Üniversitemizin yürütmüş olduğu politikalar ve ortaya koyduğu başarı ve performans ile ulusal ve uluslararası değerlendirme kuruluşları tarafından yapılan değerlendirmelerde,  dünyanın en iyi üniversiteleri listesine girdiğini ve bu yerini sabit hale getirdiğini belirterek, “ Yine TÜBA, TÜBİTAK, URAP ve webometriks gibi birçok kuruluşun, kendi alanları ile ilgili yayımladıkları raporlarda da, Üniversitemizin gelmiş olduğu nokta net bir şekilde görünmektedir.” dedi.

2021-2022 Akademik yılında Üniversitemizden mezun olan öğrencilerimize bundan sonraki yaşamlarında sağlık ve başarı dolu bir hayat dileyerek tavsiyelerde bulunan Rektör Vekilimiz, “ İsmini Üniversitemize bağışlayan ve her daim desteğini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Üniversitemiz Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı Sayın İsmail Kahraman'a, Vakıf Başkanı Sayın Nusret Bayraktar’a ve mütevelli heyeti üyelerimize, Üniversitemizin bu başarılarının elde edilmesinde özellikle son 9 yılda çok büyük katkıları olan önceki Rektörümüz ve yeni YÖK Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Karaman’a ve diğer rektörlerimize, bütün akademik ve idari personelimize ve emeği geçen herkese, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ailesi adına, şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Rektör Vekilimizin konuşmasının ardından Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ve Rize Vali Vekili Gülhani Ozan Sarı protokol konuşması gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından Üniversitemizi birincilikle bitiren Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencisi Rümeysa Elif Kulaç’a, Rize Vali Vekili Gülhani Ozan Sarı ve Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Ali Bilgin hediye takdim etti ve öğrencimiz başarısının göstergesi olan mezuniyet kütüğüne ismini çaktı.

Üniversitemizi ikincilikle bitiren Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğrencisi Eda Çakır’a Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ve üçüncülükle bitiren Ardeşen Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğrencisi Aysun Gencaloğlu’na Üniversitemiz Geliştirme Vakfı Genel Sekreteri Av. Harun Mertoğlu ve Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Ali Bilgin tarafından hediyeleri takdim edildi.

Fakülte ve yüksekokul bazında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından RTEÜ Geliştirme Vakfının katkılarıyla alınan ödüllerin takdim edildiği törende gurur ve heyecan bir arada yaşandı. Öğrenciler mezuniyetlerini keplerini havaya fırlatarak kutladı.

Törene, Rize Vali Vekili Gülhani Ozan Sarı, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize İdare Mahkemesi Başkanı Ergün Coduroğlu, Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Bilgin, RTEÜ Geliştirme Vakfı Genel Sekreteri Avukat Harun Mertoğlu, Rize İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Rize İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hakan Dedebağı, Rize İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Türüt, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu 2. Başkanı Alişan Tiryaki, il müdürleri, STK temsilcileri, Üniversitemiz yöneticileri, dekanlar,  akademik ve idari personel, veliler, öğrenciler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )