RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemiz ‘Toplumsal Etki’ Kategorisinde Dünyanın En İyi 250 Üniversitesi Arasında
18 Nisan 2022 Pazartesi - Görüntülenme: 3632

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, yükseköğretim kurumlarının bilimsel, ekonomik ve sosyal özelliklerini yansıtmak üzere yayınlanan uluslararası üniversite sıralama listelerinde son yıllarda ortaya koyduğu başarılara bir yenisini daha ekledi.

Üniversitelerin araştırma, eğitim-öğretim ve topluma hizmetten oluşan temel görevlerini, araştırma performansı, inovasyon çıktıları gibi birçok performans göstergesi ile çeşitli kategorilerde değerlendiren İspanya merkezli uluslararası sıralama kuruluşları arasında yer alan SCImago Kurumlar Sıralaması (SCImago Institutions Rankings) 2022 yılı üniversite sıralama sonuçlarını açıkladı.

Sıralama sonuçlarına göre Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Farmakoloji, Toksikoloji ve Farmasötik ile Biyokimya, Moleküler Biyoloji ve Genetik alanlarında üstün bir başarıya imza atarak Türkiye’nin en iyi 6. üniversitesi oldu. Ayrıca Üniversitemiz, performans göstergelerinden biri olan ‘toplumsal etki’ kategorisinde de dünyanın en iyi 246. üniversitesi olma başarısını gösterdi.

Dünya çapında toplam 4.364 yükseköğretim kurumunun değerlendirildiği sıralamada Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Diş Hekimliği, Farmakoloji, Toksikoloji ve Farmasötik, Çevre Bilimleri, Mühendislik, Enerji ile Yer ve Gezegen Bilimleri alanlarında dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer aldı. Üniversitemiz bu yıl ki başarısı ile bir önceki yıla göre beş yeni konu alanında daha ilk 500’e girmiş oldu.

Araştırma, yenilik ve toplumsal etki faktörlerinin üç temel puan göstergesi ve on yedi alt gösterge kategorisi olarak kullanıldığı SCImago Üniversiteler Sıralamasında 2022 yılında Türkiye’den toplam 132 üniversite yer aldı. Sıralamaya girebilen Türk üniversiteleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi toplumsal etki kategorisinde; Türkiye’de 22, dünyada 246,  yenilik kategorisinde; Türkiye’de 23, dünyada 415, genel kategoride ise; Türkiye’de 44. dünyada 717. sırada yer aldı.

SCImago Kurumlar Sıralaması listesi için tıklayınız.

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )