RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Rektörümüz Trabzon Fen Lisesinde Konferans Verdi
01 Nisan 2022 Cuma - Görüntülenme: 1988

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Trabzon Fen Lisesinde "Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Müslümanların Bilime Katkıları" konulu konferans verdi.

Rektörümüz konuşmasına, dünyanın önde gelen tarihçilerinden İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin’i rahmet ve hayırla yâd ederek başladı.

Prof. Dr. Sezgin’in hayatına ilişkin bilgiler veren Rektörümüz, Sezgin’in ömrünü İslam bilim tarihine adayan önemli bir şahsiyet olduğunu, bugün gerek İslam coğrafyasında gerekse dünyanın farklı bölgelerinde bilimle uğraşan kişiler için rol model olduğunu söyledi.

Gerçekleştirilen konferansın bir amacının da Fuat Sezgin’i tanımak ve tanıtmak, İslam-Bilim tarihini yeni nesile aktarmak ve Müslümanların bilime katkılarını ortaya koymak olduğunu dile getiren Rektörümüz, Sezgin’in “İslâm medeniyetinin büyüklüğünü kendi insanımıza anlatmak batılılara anlatmaktan daha zor." sözünü ve gençlere verdiği “Züht sahibi olun, sabr-ı cemil sahibi olun, Allah korkusu sahibi olun, masa başında çalışırken akıl, beden ve ruh ile çalışın” tavsiyelerini de hatırlatarak konuşmasını tamamladı.

Konferansın sonunda günün anısına Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Karaman’a çiçek takdim edildi.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )