RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizde “Çanakkale’den Milli Mücadeleye İstiklal Ruhu” Konulu Konferans Gerçekleştirildi
23 Mart 2022 Çarşamba - Görüntülenme: 1624

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümü dolayısıyla Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda, “Çanakkale’den Milli Mücadeleye İstiklal Ruhu” konulu konferans gerçekleştirildi.

Programda, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Şişman “ Fikir ve Aksiyon Görüngüsünde Mehmet Akif Ersoy’un Edebi Kişiliği ve İstiklal Marşı” konulu, Tarih Bölümü Arş. Gör. Dr. Mustafa Arıkan ise “107. yılında Çanakkale Deniz Zaferi” konulu sunum yaptı.

Konferansta ilk olarak Arş. Gör. Dr. Mustafa Arıkan sunum gerçekleştirdi. Arıkan konuşmasına, başta Çanakkale Muharebeleri’ndeki şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimize şükran duygularıyla rahmet dileyerek başladı.

Birinci Dünya Savaşı’nın sebeplerini, Osmanlı Devleti’nin bu savaşa nasıl sürüklendiğini ve Çanakkale Cephesi’nin bu savaşta taşıdığı önemi anlatan Arıkan, muharip tarafların savaş öncesi politikaları ve stratejik hedefleri hakkında bilgi vererek şunları kaydetti:  “Çanakkale Cephesi, Birinci Dünya Savaşı’nın muharip tarafları için son derece kritik bir öneme sahiptir. İngiltere ve Fransa açısından Boğazların aşılması, müttefikleri olan Rusya’yla bağlantı kurarak savaşın kısa sürede sonlanmasını sağlayacaktır. İngiliz devlet adamlarına göre Türkler, Birleşik Müttefik Donanması’nı gördüklerinde bütün dirençlerini kaybedip teslim olacaklardır. Ancak İngilizlerin bu beklentisinin ne kadar boş olduğu, bir yıla yakın bir süre boyunca denizde ve karada gerçekleşen muharebelerdeki Türk kahramanlığıyla anlaşılmıştır. Çanakkale’yi geçilmez kılan Türk ordusu, sadece Millî Mücadele’yi kazandıracak olan ruhu mayalamamış, aynı zamanda dünya tarihinin akışına yön verecek sonuçlar ortaya çıkmasına yol açmıştır.”

Arıkan, Çanakkale Muharebeleri’nin en kritik günlerinden biri olan 18 Mart 1915 günü yaşananları tarihî fotoğraflar eşliğinde anlatarak, İtilâf devletlerinin savaş planları ve Türk tarafının savunma stratejisi hakkında detaylı bilgiler verdi. 

 Çanakkale’de kazanılan zaferin ve bu zaferi her zaman diri tutmanın önemini vurgulayan Arıkan, “Bu vatan için ölmek vazifesi dün dedelerinize düştü, bugün sizin hissenize kalan bu vatan için yaşamak ve her ne iş yapıyorsanız o işin en iyisini yapmaktır.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Şişman ise sunumunda, İstiklal Marşımızın ve Safahat destanımızın yazarı, yakın tarihimizin yerli ve gerçekçi fikir adamı Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve edebî kişiliğinin üzerinde durarak,  fikirleri ile eylemlerinin uygunluğuna dikkat çekti.

Eserlerinde dile getirdiği görüşlerini kendi hayatına da tatbik eden Akif’in edebi şahsiyetini hayatından ayrı ve bağımsız düşünmenin imkânsızlığına vurgu yapan Şişman, konuşmasının devamında Millî Mücadele’ye şair, hatip, seyyah, gazeteci ve siyasetçi olarak katılan Akif’in İstiklâl Marşı’nı yazma sürecini ele aldı.

Şişman, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930 yılında, İstiklâl Marşı ile ilgili söylediklerini aktararak konuşmasını tamamladı.

Programa, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet İshak Demir,   İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Kızıltan, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )