RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizde, Pakistan’da Çay Tarımı ve Çayın Ticarileştirilmesine Yönelik Faaliyetler Eğitimi Gerçekleştirildi
17 Şubat 2022 Perşembe - Görüntülenme: 2356

Üniversitemiz Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü tarafından “Pakistan’da Çay Tarımı ve Çayın Ticarileştirilmesine Yönelik Faaliyetler” konulu eğitim semineri düzenlendi.

“Çay Eğitim Projesi” kapsamında planlanan eğitim faaliyetlerinin dördüncüsü, Pakistan Ulusal Çay ve Katma Değerli Ürünler Araştırma Enstitüsü yöneticiliği yapmış olan Dr. Farrukh Siyar Hamid tarafından gerçekleştirildi.

Programda, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR bir açılış konuşması yaptı.

Ülkemize ve bölgemize önemli bir katma değer sağlayan çayın Pakistan’a tanıtılmasıyla Türk çay ihracatında önemli bir adım atılacağını ifade eden Rektör Yardımcımız, çay ihtisaslaşma eğitim faaliyetleri kapsamında dünyanın farklı bölgelerinden bilim insanları ile iş birliklerinin devam edeceğini söyledi.

Açılış konuşmasının ardından, Dr. Farrukh Siyar Hamid “Pakistan’da Çay Tarımı ve Çayın Ticarileştirilmesine Yönelik Faaliyetler” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Hamid, Pakistan ekonomisinde çayın rolü,  Pakistan’da çay araştırma ve geliştirme faaliyetleri, çay tarımında mevcut durum, çay yetiştiriciliğinin faydaları ve Türkiye ile olası iş birlikleri konularında detaylı bilgi verdi.

2020 yılı verilerine göre Pakistan’ın 590 milyon Amerikan doları değerindeki ithalat hacmiyle dünya çay ithalatında 1. sırada olduğunu ifade eden Hamid, Türk çayının Pakistan’da tanıtılması ve pazarlanmasına yönelik olası ticari iş birliklerine hazır olduklarını vurguladı.

Soru cevap kısmının ardından program sona erdi.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )