RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizin Patent Başarısı
17 Ocak 2022 Pazartesi - Görüntülenme: 2762

Üniversitemiz son yıllarda göstermiş olduğu patent başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Diş Hekimliği Fakültesi Klinik Bilimler Bölümü Öğretim Üyelerimiz Prof. Dr. Zeynep Yeşil Duymuş, Doç. Dr. Sabit Melih Ateş ve Doç. Dr. İpek Çağlar ile Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Selçuk Demir ve Biyoloji Bölümü Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Fatih Şaban Beriş tarafından geliştirilen “Antibakteriyel Özellikli Sabit Protez Yapıştırma Simanı ve Bunun Üretim Yöntemi” başlıklı buluş başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumundan patent tescili aldı.

Öğretim üyelerimiz tarafından geliştirilen bu buluş; metal-organik kafes yapı [MOF-(COOH)2] içeren antibakteriyel özellikli diş hekimliğinde kullanılan yapıştırma simanları ile ilgilidir. Buluş özellikle, gümüş (Ag) içerikli metal-organik kafes yapılar [MOF-(COOAg)2] içeren bu sayede antibakteriyel depo özelliği gösteren, uzun süreli ve kontrollü gümüş (Ag) salınımı yapabilen bir dental siman ve üretim yöntemi ile ilgilidir.

Yapmış oldukları çalışma ve gerçekleştirdikleri bilimsel buluş ile bilimin ışığında güçlü adımlarla ilerleyen değerli öğretim üyelerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )