RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Rektörümüz Çay TV’de Üniversitemizi Anlattı
13 Ocak 2022 Perşembe - Görüntülenme: 2201

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Çay TV’de yayımlanan  “Perspektif” programının canlı yayın konuğu olarak Üniversitemizi anlattı.

Hasan Yavuz Bakır’ın moderatörlüğünü yaptığı programda Rektörümüz, Üniversitemizde bugüne kadar yapılan faaliyetler, 2022 yılında gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar ve Üniversitemizin ülkemizde ve dünyada geldiği nokta hakkında açıklamalarda bulundu.

Üniversitemizin mevcut durumu hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Rektörümüz, “ Üniversitemiz bünyesinde şu anda 15 Fakülte, 1 Enstitü, 3 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksek Okulu, 17 Uygulama ve Araştırma Merkezi 42 akademik birim bulunuyor.  38 Ön Lisans, 46 Lisans, 45 Yüksek Lisans ve 19 Doktora Programı olmak üzere 148 Farklı Diploma Programı yer alıyor. 107 Profesör, 143 Doçent, 311 Dr. Öğretim Üyesi olmak üzere 561 Öğretim Üyesi, toplamda ise 1.263 akademik personel görev yapıyor. Üniversitemizde toplamda 2091 idari personel çalışıyor. Ülkemizin her ilinden ve 47 farklı ülkeden öğrencinin bulunduğu Üniversitemizde; 4.649 ön lisans öğrencisi, 11.006 lisans öğrencisi, 1253 yüksek lisans öğrencisi, 230 doktora öğrencisi, 633 uluslararası öğrenci olmak üzere 17.184 öğrenci eğitim görüyor.” dedi.

Rektörümüz, 2020-2021 Akademik Yılını da değerlendirerek, “2021 Yılı Üniversitemiz açısından başarılarla dolu bir yıl oldu. Üniversitemiz birçok alanda önemli başarılar elde etti. YÖK 2 Lisans, 1 Ön Lisans ve 3 Yüksek Lisans Programımıza ilk defa öğrenci alımına onay verdi. 11 programımız ilgili kuruluşlar tarafından akredite edildi.” diye konuştu.

Üniversitemizin akademik başarılarından, ülkemizdeki ve dünyadaki konumundan söz eden Rektörümüz, “TÜBİTAK 2016 – 2020 5 yıllık proje istatistik sonuçlarına göre; 2000 yılından sonra kurulmuş olan 128 üniversite arasında 4. sırada yer almıştır. Devlet ve vakıf üniversiteleri dahil ülkemizdeki 207 üniversite arasında ise 36. sırada bulunmaktadır. Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), tarafından yayımlanan 2020 yılı Türkiye Bilim raporuna göre Üniversitemiz, akademik verimlilik ve yayın yapma oranı açısından 37. sırada bulunmaktadır. ODTÜ, akademik performans ve başarı açısından ülkemizdeki tüm üniversiteler arasında 56. sırada yer almaktadır. Londra Merkezli Araştırma Kuruluşu Thimes’e göre Üniversitemiz, 95 ülkeden 1500 üniversitenin yer aldığı 2020 ve 2021 yıllarında Dünya Üniversite Sıralaması Listesine girmiştir. Türkiye’den bu listeye 43 üniversite girebilmiştir. Thimes tarafından yayımlanan dünyanın genç üniversiteleri listesinde de Üniversitemiz ilk 500 üniversite arasında yer almaktadır. Yine ODTÜ-URAP Araştırma laboratuvarı dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde Üniversitemiz bir önceki yıla göre 44 basamak yükselmiştir.” ifadelerini kullandı.

Rektörümüz, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak son 8 yılda çok önemli alt yapı yatırımları yaptıklarını ve birçok projeyi tamamladıklarını belirterek yapımı devam eden; Sahil Dolgusu Üst Yapısı, Güneysu Konakları İkinci Etap, Teknokent İnşaatı, Ziraat Fakültesi Çevre Düzenlemesi, Ardeşen Turizm Fakültesi Dış Cephe Giydirmesi, Çevre Düzenlemesi, Merkez Kampüs Çevre Düzenleme projelerinden bahsetti.

2022 yılında başlayacak olan;  Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hayvan Deneyleri Merkezi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ve Merkezi Araştırma Laboratuvarı, Sahil Dolgusu İkinci Etap projelerinden de söz eden Rektörümüz, konuşmasını “Üniversitemize vermiş olduğu destekler dolayısıyla başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Üniversitemiz Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı Sayın İsmail Kahraman’a, Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Nusret Bayraktar’a ve vakıfta görev alan bütün büyüklerimize ve ilimizin milletvekillerine şahsım ve RTEÜ adına teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum.” diyerek tamamladı.

Programın tamamını izlemek için tıklayınız.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )