RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
RTEÜ, Verimlilik ve Yayın Oranlarında Üst Sıralarda
15 Ocak 2021 Cuma - Görüntülenme: 3282

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), Türkiye Bilim Raporunu yayımladı. Chicago Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ufuk AKÇİĞİT ve Dr. Elif ÖZCAN-TOK tarafından hazırlanan Türkiye Bilim Raporu, bu alanda şimdiye kadar yapılan en kapsamlı yayın olma özelliğini taşımakta olup Türkiye’deki üniversite ve akademisyenlerin dünü, bugünü ve geleceğine ilişkin önemli veriler sunmaktadır. Rapor, Türkiye’deki akademik ve bilimsel ortamın her yönüyle detaylı resmini çekmek, uluslararası karşılaştırmalarını yapmak, eksiklerini ortaya koymak ve bu doğrultuda çözüm önerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Hazırlanan raporda; Üniversitemiz “Üniversiteler Bazında Akademik Verimlilik ve Araştırmacıların Yayın Yapma Oranı” bakımından değerlendirilmenin de yapıldığı raporda Üniversitemiz Akademik Verimlilik ve Yayın Yapan Oranında % 43,2 ile 158 üniversite arasından 37. sırada yer alarak Karadeniz Teknik Üniversitesi ile aynı orana sahip olmuştur. Üniversitelerin büyüklük dağılımı değerlendirmesi 5 kategoride yapılmış olup, Üniversitemiz 2006 ve sonrasında kurulan üniversiteler arasında öğretim elemanı sayısına göre büyüklük bakımından, birçok eski üniversitenin de yer aldığı ve 2006 yılından sonra kurulan üniversitelerden sadece 5 üniversitenin yer aldığı 2. kategoride (1000-1999) yer almıştır. Ayrıca, alanında yüksek nitelikli dergilerde yayın yapan araştırmacıların “Süper Araştırmacılar” olarak adlandırıldığı kategoride ise üniversitemiz Süper Araştırmacılara sahip olan üniversiteler arasında yerini almış olup %5 - %2,5 kategorisindedir.

Rapor, Türkiye’deki bilimsel ve akademik durumun fotoğrafının çekilmesi amacıyla hazırlanmış olup farklı başlıklar altında ele alınan konulara dair kapsamlı değerlendirmeler ve çözüm önerileri içermektedir.

Raporun tamamına erişmek için tıklayınız.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )