RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemiz 3 “STAR” Öğrenci Çıkardı
13 Ocak 2021 Çarşamba - Görüntülenme: 3526

Üniversitemizden 3 öğrenci, TÜBİTAK tarafından lisans öğrencilerinin gelişimlerini desteklemek amacıyla başlattığı Stajyer Araştırmacı Burs Programı (STAR) kapsamında desteklenmeye değer bulundu. Öğrencilerimizin üçü de Üniversitemizde yürütülen projelerde görev alacaklar.

Ayrıca STAR programı kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesinden birer öğrenci ve Karadeniz Teknik Üniversitesinden de iki öğrenci Üniversitemizde yürütülen projelerde çalışmayı hak kazandı.

TÜBİTAK tarafından lisans öğrencilerinin Ar-Ge kültürü kazanmaları, araştırma ekosistemine ilk adımı atmaları ve araştırma yapmaya teşvik edilmeleri amacıyla başlatılan Stajyer Araştırmacı Burs Programı (STAR) sonuçları açıklandı. STAR öğrenci olmaya hak kazanan öğrencilerimiz; Ziraat Fakültemiz Bahçe Bitkileri Bölümü öğrencisi Ayşe ÇİÇEKLİ, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Sedanur BALTACI ve Su Ürünleri Fakültesi öğrencisi Adil Kaan KARADENİZ.

Öğrenciler önemli deneyimler kazanacak

Öğrencilerimizden Ayşe ÇİLEKLİ, Ziraat Fakültemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kezban YAZICI’nın yürütücülüğünü yaptığı “Çay Bitkisi Gen Havuzunun Oluşturulması ve Ticari Çay Çeşit Adaylarının Belirlenmesi” isimli projede; Sedanur BALTACI Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ercüment YÜZÜAK’ın yürütücülüğünü yaptığı “Yarı İletken İnce Filmler Kullanılarak Triboelektrik Nanojeneratör Üretilmesi ve Geliştirilmesi” adlı projede ve Adil Kaan KARADENİZ ise Su Ürünleri Fakültemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülgen AYTAN’ın yürütücülüğünü yaptığı “Güneydoğu Karadeniz Ekosisteminde Mikro ve Nanoplastiklerin Dağılımı, Kompozisyonu, Kaynakları ve Ekolojik Etkileşimleri” adlı projede görev alacaklar.


Ayrıca STAR programı kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya-Mataurji Fakültesi öğrencisi Ahmet SAFİ, Mühendislik ve Mimarlık Fakültemiz Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Utku AVCI’nın yürütücülüğünü yaptığı “Ksilan Polisakkaritinin Bitki Sekonder Hücre Çeperine Taşınma Yollarının İmmünoelektron Mikroskopi Teknikleri Kullanılarak İncelenmesi” adlı projede; Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi öğrencisi Emine Berra KUM Fen Edebiyat Fakültemiz Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar MAKBUL’un yürütücülüğünü yaptığı “Ülkemiz Polygonum L.(Polygonaceae) Taksonlarının Biyosistematik Yönden İncelenmesi” adlı projede; Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi öğrencisi Yusuf KATAR, Üniversitemiz Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhan YANDI’nın yürütücülüğünü yaptığı “Hermetia İllucens (Diptera: Stratiomyidae) Larvalarının Gökkuşağı Alabalığında (Oncorhynchus Mykiss) Sürdürülebilir Protein ve Lipid Kaynağı Olarak Kullanımı” adlı projede ve Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisi Yaren KAHVECİ de Fen Edebiyat Fakültemiz Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre MENTEŞE’nin yürütücülüğünü yaptığı “Siprofloksasin Yapısı İçeren Bazı Hibrit Moleküllerin Sentezi ve Antimikrobiyal Özelliklerinini İncelenmesi” projede stajer öğrenci olarak çalışmayı hak kazandılar.


Öğrencilere 6 ay süreyle 750 lira burs verilecek


Stajyer Araştırmacı Burs Programı ile akademik olarak başarılı öğrencilerin ilgilendikleri bilim ve teknoloji alanlarında araştırma tecrübesi edinmesi hedefleniyor. Yapılan başvuruların ardından TÜBİTAK uzmanları tarafından genel ağırlıklı not ortalaması ve üniversite giriş sıralamasına göre yapılan değerlendirmeyle programa dahil edilen öğrencilere 6 ay süreyle aylık 750 lira burs da verilecek.


TÜBİTAK tarafından başlatılmış olan Stajyer Araştırmacı Burs Programı (STAR)’nın lisans öğrencilerinin araştırma kültürü kazanmalarında ve entelektüel becerilerini geliştirmelerinde önemli olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, “STAR olma başarısı gösteren öğrencilerimizi tebrik ediyorum, üreten ve gelişen Türkiye hedefine ulaşma noktasında bu proje gibi daha birçok projeyi faaliyete geçiren Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa VARANK’a, ortaya koyduğu ‘Yeni YÖK’ anlayışıyla gençlerimize yeni imkânlar sunan YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta SARAÇ’a ve TÜBİTAK Başkanı Sayın Prof. Dr. Hasan MANDAL’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.


RTEÜ BASIN

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )