RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Rektörümüz Çay TV’de
06 Ağustos 2020 Perşembe - Görüntülenme: 2273

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Çay TV’de katıldığı Gündem programında içerisinde bulunduğumuz tercih döneminde adayların tercihlerde dikkat etmeleri gereken hususları ve Üniversitemizi anlattı.

Program sunucusu Togay MURATOĞLU’nun sorularını cevaplayan Rektörümüz, Üniversitemizin kuruluşu ve şu anki mevcut durumunu anlattı: “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi 2006 yılında kurulmuş olan bir üniversitedir. Ancak Üniversitemizin geçmişi 1976 yılına kadar gitmektedir. Çünkü Rize’de ilk yükseköğretim birimi olan ve aynı zamanda Üniversitemizin de temelini oluşturan Rize Meslek Yüksekokulu bu tarihte kurulmuştur. Ülkemizin genç üniversitelerinden biriyiz. Şu anda Üniversitemizde 13 Fakülte, 3 Enstitü, 5 Yüksekokul ve 6 Meslek Yüksekokul vardır. Bu akademik birimlerde görev yapan 508’i öğretim üyesi olmak üzere toplamda 1208 akademik personel Üniversitemizde görev yapıyor. Mevcut öğrenci sayımız ise 18.000. Türkiye’nin her ilinden öğrencimiz Üniversitemizi tercih etmiş durumda. Ayrıca, 48 farklı ülkeden 515 uluslararası öğrencimiz eğitim görmekte.”

Rektörümüz, Üniversitemizin alt yapısından ve potansiyelinden bahsederek, “ Altyapı denilince; sınıflar, derslikler, amfiler, konferans salonları gibi eğitim-öğretim altyapısı, bir diğeri;  kütüphane, laboratuvarlar gibi AR-GE araştırma geliştirme altyapısı, bir de akademik kadro gündeme gelmektedir. Bu üç açıdan da baktığımızda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi 14 yıllık zaman zarfında önemli bir noktaya geldi. Üniversitemizin modern bir altyapısı var. Öğrenciler için son derece donanımlı ve yeterli fiziki şartlara sahip bir eğitim ortamı mevcut. AR-GE altyapısı anlamında baktığımızda Üniversitemizin bütün akademisyenlerine hitap eden Merkezi Araştırma Laboratuvarımız var, bunun yanında fakültelerimizin de kendi eğitim-öğretim anlamında daha çok öğrencilerimizin kullandığı birim laboratuvarları mevcut. Kütüphane konusunda ise, Merkezi Kütüphanemizde 300 binin üzerinde hem basılı, hem de elektronik kitap öğrencilerimizin hizmetindedir. Veri tabanı abonelikleri ile birlikte bu sayı çok daha yukarılara çıkıyor. 40 bin civarında süreli yayın Kütüphanemizde bulunmaktadır.  Merkezi Kütüphanemizin yanı sıra birim kütüphanelerimiz de mevcut. Akademik kadro konusunda ise, 110’u profesör olmak üzere 508 öğretim üyemiz, toplamda ise 1208 akademik personelimiz Üniversitemizde öğrencilerimize hizmet vermektedir. AR-GE altyapısı anlamında Tıp Fakültemizin Klinik Simülasyon Eğitim Merkezi ülkemiz genelinde devlet üniversiteleri arasında donanımı ile tek olma özelliğini koruyor. Öğrencilerimiz teorik aldıkları bilgilerin tamamını bu merkezde uygulamalı şekilde öğreniyorlar.” dedi.

Üniversitemizin bir devlet üniversitesi olduğunu hatırlatan Rektörümüz, “Üniversitemizi destekleyen güçlü bir vakfımız var. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı, Üniversitemizi tercih eden başarılı öğrencilere aylık 1.500 TL, 1.000 TL ile 500 TL başarı bursu veriyor.” diye konuştu.

Rektörümüz, öğrencilerin tercihlerde dikkat etmeleri gereken hususların ise üç aşamalı olduğunu ifade ederek, “Birinci aşama, hangi bölümü veya programı okuyacağına karar vermek. Öğrenciler, hem sevdikleri bölümleri tercih etsinler, hem de iş ve istihdam alanı olan bölümleri tercih etsinler. İkinci aşama, karar verdikleri bölüm ve programı hangi üniversitede okumaları gerektiği. Öğrenciler en iyi, en nitelikli eğitim alacakları fakülte ve üniversitede okumayı hedeflesinler. Şehri değil, üniversiteyi tercih etsinler. Öğrenciler, tercih edecekleri bölümün, fakültenin ve üniversitenin, akademik alt yapısına, araştırma geliştirme alt yapısına, kütüphane ve laboratuvar imkânlarına ve sosyal ve uluslararası imkânlarına baksınlar. Üçüncü aşama, tercihlerin yapılması aşamasıdır. Puana göre değil, başarı sırasına göre tercih yapılmalı. İlk beş tercihlerini kazandıkları takdirde okumak istedikleri, ancak almış oldukları puanlarla kazanma ihtimalleri düşük olan üniversiteleri; son üç dört tercihlerinde de kazandıkları takdirde okuyacakları ancak almış oldukları puandan çok düşük puanda olan üniversiteleri yazsınlar. Örneğin: Eşit ağırlıkta 80.000 de olan öğrenci ilk beş tercihinde 50.000, 60.000 ve 70.000den alan bölümleri yazmalı, son üç dört tercihinde de 90.000, 100.000 ve 110.000 başarı sıralamasında olan yerleri yazmalıdır. Sonra da diğer tercihlerini yukardan aşağıya doğru sıralasın. Ölü tercih oluşturmamaya dikkat edilmelidir. Kazandığı zaman okumak istemediği bir bölümü puanım tutuyor diye yazmamalı.” dedi.

Üniversitemizi tercih edecek olan öğrencilere seslenen Rektörümüz,  “Rize, yeşil ile mavinin anavatanı ve çayın başkenti, yağmurun ülkesi ve bulutların şehridir. Öğrencilerin rahat bir şekilde eğitim öğretim hayatını sürdürdüğü bir ildir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak özellikle artılarla mezun olmak isteyen öğrencilerimizi Üniversitemize bekliyoruz.” diyerek konuşmasını tamamladı.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )