RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizde 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Konulu Konferans Gerçekleştirildi
16 Temmuz 2020 Perşembe - Görüntülenme: 2716

Üniversitemiz tarafından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda “15 Temmuz Demokrasi Zaferi” konulu konferans gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak Gazeteci Yazar Sadık ALBAYRAK katıldı.

Konferansa geçmeden önce Gazeteci Yazar Sadık ALBAYRAK ile Rize Valisi Kemal ÇEBER, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’ı ziyaret etti. 

Rektörlük makamında gerçekleştirilen ziyaretin ardından Gazeteci Yazar Sadık ALBAYRAK, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda konferansını verdi.

ALBAYRAK, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşananları paylaştı.

O gece yaşadıklarını anlatırken zaman zaman duygulanan ALBAYRAK, “Ben bu memlekette hapse girdim kurtlu çorba içtim niye inancım doğrultusunda yattım, çektim alnımın akıyla ülkem için her şeyi yaptım. Hiçbir zaman kaçmadım. O gece benim ailem Trabzon’dan Sabiha Gökçen’e inecek o uçakta benim eşim var büyük oğlumun eşi ve çocukları var, torunlarım vardı. Ancak sabaha karşı entegre edilerek iniş yapabildiler. Ben köydeydim bana dediler seni götürelim kimsenin göremeyeceği bir yere ama ben cesaretimle tetikte bekledim. Sevdiklerimi korumak için. O gece boynumun borcunu yerine getirdim. Kadere inanan adam kederden emin olur." dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin zihniyet olarak 28 Şubat'ın devamı olduğunu söyleyen ALBAYRAK, “Bu FETÖ'yü de Roma'ya bu yüzden götürdüler. Ona seni Doğu Roma'nın başına getireceğiz dediler, bütün gösteri bu. 'Su uyur, düşman uyumaz.' Bilindiği üzere bunların bir felsefeleri var, bir ülkede siyasetle iştigal etmeyeceksiniz, siyasetle iştigal edenlere destek vereceksiniz. Ancak yüzde 70-80 olduğunuz zaman kendinizi belli edeceksiniz. 15 Temmuz'da da bunu uyguladılar. 'Biz her kurumda yüzde 70-80 varız, artık harekete geçme vakti' dediler. Bunların, 'herkul' diye bir siteleri var. Herkül, zanaatkarların tanrıçasıdır. Mademki adı Herkül, emirleri kimden alıyor? Zeus'tan. Bunu yapanlar, Batılı normlara, İslam öncesi hurafe dünyasına yakınlık duyuyorlar.” diye konuştu.

Programın sonunda katılımcılara tavsiyelerde de bulunan ALBAYRAK, "Sahipsiz olan bir memleketin batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır. Hepimiz sorumluyuz çünkü bu memleket bizimdir. Bunun için de kimseye taviz yok." diyerek sözlerini tamamladı.

Konferansın ardından, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN tarafından günün anısına Gazeteci Yazar Sadık ALBAYRAK’a hediye takdim edildi.

Programa, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Rize Vali Yardımcısı Abdullah ŞEN, Rize İl Emniyet Müdürü Nurettin GÖKDUMAN, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali BİLGİN, Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR, Prof. Dr. Adnan YILMAZ, dekanlar, akademik ve idari personel katıldı.

RTEÜ BASIN

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )