RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Akademik Üretkenlikte RTEÜ’nün Grafiği Giderek Yükseliyor
20 Mayıs 2020 Çarşamba - Görüntülenme: 4136

Rektör Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ)’nin akademik yayın performansının her geçen yıl yükseldiğini belirtti.

2019 yılında akademik performans grafiğinin, önceki yıllarda olduğu gibi, yükselmeye devam ettiğini belirten Rektör KARAMAN, “Üniversitelerin akademik performans ve üretkenliklerinin en önemli göstergesi, öğretim elemanlarının bildiri, makale, proje ve kitap gibi yaptıkları bilimsel çalışmalardır. Akademik başarı ve performans bu bilimsel çalışmaların niceliği ve niteliği ile ortaya çıkmaktadır. Yapılan yayınların Science Citation Index (SCI/SCI-E), Social Science Citation Index (SSCI) ve Arts and Humanities Citation Index (AHCI) gibi uluslararası atıf indekslerinde yer alan dergilerde yayımlanması bu başarıda ayrı bir öneme sahiptir.” dedi.

Söz konusu uluslararası indekslere erişim sağlayan Web of Science verilerine göre Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Öğretim Elemanlarının hazırladıkları yayın sayısının 2019 yılında, hızlı bir şekilde yükselerek tüm zamanların en üst noktasına çıktığını belirten Rektör KARAMAN, “RTEÜ’nün Science Citation Index (SCI/SCI-E), Social Science Citation Index (SSCI) ve Arts and Humanities Citation Index (AHCI) gibi uluslararası indekslerde taranan dergilerdeki yayın sayısı 2014 yılında 261 iken, 2017 yılında 356’ya ve 2019 yılında da 434’e yükselmiştir. 2014 yılından itibaren geçen 5 yıllık zaman zarfında, 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının toplumun birçok kesimi gibi Üniversiteleri de olumsuz etkilemiş olmasına rağmen, Üniversitenin uluslararası indekslerde taranan dergilerdeki yayın sayısının iki kata yakın artmış olması öğretim elemanını merkeze alan ar-geyi ve niteliği önceleyen yönetim anlayışının bir sonucudur. “Bilgi ve Değer Üreten Üniversite” sloganıyla hareket eden Üniversitemiz akademik yayınlarda gösterdiği bu performansla gücüne güç, gelecek günlere de değer katmıştır” dedi.

KARAMAN, RTEÜ’nün çay alanında ihtisaslaşma misyonu ve ülkemizin Sayın Cumhurbaşkanımızın belirlemiş olduğu 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunması amacıyla ar-ge çalışmaları yaptığını, bunun sonucunda da hem bölgemize, hem de ülkemize önemli katkılar sağladığını vurgulayarak, “2019 yılında başta TÜBİTAK ve Avrupa Birliği olmak üzere birçok farklı kurum ve kuruluştan proje desteği almış ve yine birçok kuruluşla da ortak projeyi faaliyete geçirmiştir” dedi.

Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Üniversite’nin akademik performans ve başarısını artıran çalışmalara katkı sunan akademisyenlere teşekkür etti ve sözlerini şu şekilde tamamladı: “Elde edilen bu başarının mimarı özverili olarak çalışan çok kıymetli akademisyenlerimizdir, kendilerine şahsım ve Üniversitem adına çok teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.”

 

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )