RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Rektörümüz Trabzon Beşikdüzü Fen Lisesinde Konferans Verdi
12 Aralık 2019 Perşembe - Görüntülenme: 3464

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN “2019 Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Yılı” dolayısıyla Trabzon Beşikdüzü İMKB Fen Lisesinde  “Fuat Sezgin ve Müslümanların Bilime Katkıları” konulu konferans gerçekleştirdi.

2019 yılında Fuat SEZGİN’le ilgili Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinde değişik etkinlikler yapıldığını söyleyen Rektörümüz, “Etkinliklerin bir amacı Fuat SEZGİN’i tanımak ve tanıtmak, bir amacı da İslam-Bilim tarihini yeni nesile aktarmak ve Müslümanların bilime katkılarını ortaya koymaktır.” dedi.

Rektörümüz, ömrünü İslam bilim tarihine adayan Fuat SEZGİN’in bugün gerek İslam coğrafyasında gerekse dünyanın farklı bölgelerinde bilimle uğraşan kişiler için rol model olduğunu söyledi.

SEZGİN’in hayatına ilişkin bilgiler veren Rektörümüz, 27 Mayıs 1960 askeri darbesiyle birlikte 36 yaşında genç bir akademisyenken işsiz ve çaresiz kaldığı halde hiçbir zaman çalışma azmini kaybetmediğini vurguladı.

Rektörümüz, İlimler Tarihi ve İslam Bilimler Tarihi konularında Fuat SEZGİN’in çok önemli çalışmalar yaptığını ifade ederek konuşması şöyle tamamladı: “İslam Bilimler Tarihi eserini hazırlarken 60 ülkenin kütüphanesine giden SEZGİN, 400 bin cilt yazma eser incelemiş, makaleleri, eserin yazılı olduğu dille okumuş ve 27 dil öğrenmiştir. Tamamı 17 cilt olan Arap-İslam Bilimler Tarihi kitabı ile dünya bilim tarihinin paradigmasını değiştirmiş, bilim tarihi konusunda dünyada bir otorite haline gelmiştir."

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )