RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
TÜBİTAK Başkanı Üniversitemizde
18 Kasım 2019 Pazartesi - Görüntülenme: 3613

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL, Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda “Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi ve TÜBİTAK Odaklı Yeni Süreçler” ve “Kariyer Planlaması ve Başarı” konulu konferans verdi.

Konferans vermek üzere Üniversitemize gelen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL öncelikle Üniversitemiz anı defterini imzalayarak Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR ve Prof. Dr. Adnan YILMAZ da hazır bulundu.

Rektörlük ziyaretlerinin ardından TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL, Üniversitemiz personeline yönelik, “Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi ve TÜBİTAK Odaklı Yeni Süreçler” konulu konferansını gerçekleştirdi.

Tekrarlanabilir araştırma, etkin kullanım, hızlı ilerleme, üniversite sanayi iş birliğini aktif şekilde kullanmak gerektiğini ifade eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL, “ Araştırmacıların ve fon sağlayıcıların beklentileri vardır. Burada yeni metrikler geliştirmemiz lazım hem araştırmacı hem fon sağlayıcısı açısından. Yeni çıktı formatları, etki formatları, açık bilim yani bilginin ulaşılabilirliği noktasındaki duvarların yıkılması, daha fazla araştırma, daha yeni iş akışı, araçların uygulama sürecine dönüşü. Dolayısıyla dijitalleşme de yatay eksende olan bir boyut. Üniversitelerin rolü şöyle değişiyor: Lineer bir dönüşüm yok, yani üniversite, bilgiyi üretir, transfer eder ve ‘Benim görevim bitmiştir’ diyemez. O bilgi, işlenebilir hale dönüşmüyorsa, üretilen bu bilgi başarılı olmayabilir. Üniversite, tekrar geri dönebilmeli, bilgiyi tekrar işlemek üzere. Yani bilginin üretim yöntemlerinde gelişme noktası var. İkincisi ise, bilginin üretim yöntemi, sistematik. Yani tek bir disiplini içermeyecek şekilde olan. Sadece mühendislik, sadece fen değil, sosyal bilimlerin de içinde olduğu şekilde. Çünkü bir sürecin etkisini konuşuyorsak, etkiye odaklı bir süreç yönetebilmekte tüm disiplinlerin özellikle sosyal ve beşeri bilimlerin içinde olması gereken bir süreçten bahsediyoruz. Dolayısıyla bir disiplini düşündüğünüz zaman, etki boyutunu dikkate aldığınızda bu sadece mühendislik ya da doğa bilimi alanında başlayıp bitecek bir konu değildir.” dedi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL, 11. Kalkınma Planı (2019-2023) kapsamında konuşmasını şöyle sürdürdü: “Buradaki anahtar kelime, hedeflerimize nitelikli insan kaynağı ile ulaşmak. Bu planın göstergeleri, Ar-Ge’ye ayrılan kaynağın artacağı, insan kaynaklarının daha fazla Ar-Ge tabanlı olacağı, doktoralı insan kaynağı ilk kez plana girdi (daha önce araştırmacı vardı), özel sektörün daha fazla Ar-Ge’ye kaynak ayıracağı, yüksek teknoloji ilk kez bu planda orta yüksek teknolojiden ayrı tutuldu. Yani biz geleceğe şöyle bakmak zorundayız; geleceğe lineer bakan yapılar var, bunların rekabet etmeleri mümkün değil. Geleceğe parabolik bir yöntemle bakılması lazım. Parabolik olarak bakmanın anahtar kelimeleri arasında da, üniversitede üretmiş olduğumuz bilginin, yetiştirmiş olduğumuz insan kaynağının nitelik boyutu ve etki boyutu çok önemli yer tutuyor.”

Üniversitemizin 2018-2022 Stratejik Planını da değerlendiren TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL, sunumunun ardından katılımcılardan gelen soruları cevapladı.

Programın sonunda, Rize Valisi Kemal ÇEBER ile Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN tarafından günün anısına TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL’a Üniversitemiz şilti takdim edildi.

Programa, Rize Valisi Kemal ÇEBER, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Rize İl Emniyet Müdürü Nurettin GÖKDUMAN, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali BİLGİN, Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR, Prof. Dr. Adnan YILMAZ, Üniversitemiz Genel Sekreteri Adnan ER, dekanlar, akademisyenler ve idari personel katıldı.

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )