RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizde Metin Neşri Problemleri ve Çözüm Önerileri Çalıştayı Düzenlendi
31 Ekim 2019 Perşembe - Görüntülenme: 4006

Türk İslam Edebiyatı Ana Bilim Dalı XII. Koordinasyon Toplantısı, “Metin Neşri Problemleri ve Çözüm Önerileri” konulu çalıştay ile Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Sabri YAVUZ’un açılış konuşmaları ile başladı.

Dört oturum halinde gerçekleştirilen çalıştaya, ülkemizin farklı üniversitelerinden 55 akademisyen ve yüksek lisans öğrencisi katıldı.

İlk oturum, “Mesnevi Metinlerinde Neşir Problemleri ve Çözüm Önerileri” konulu sunumuyla, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Türk İslam Edebiyatı Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Raşit ÇAVUŞOĞLU tarafından gerçekleştirildi.

İkinci oturum, “Divan Metinlerinde Neşir Problemleri ve Çözüm Önerileri” konulu sunumuyla, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk İslam Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necdet ŞENGÜN tarafından, divan metinlerinde karşılaşılan yanlışlar üzerinden örneklerin gösterilmesi ve değerlendirilmesiyle gerçekleştirildi.

Üçüncü oturum, “Mensur Metinlerde Neşir Problemleri ve Çözüm Önerileri”  konulu sunumuyla, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Türk İslam Edebiyatı Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Kenan ÖZÇELİK tarafından ve diğer katılımcıların da metinlerin doğru neşirleri üzerine önerileri eşliğinde gerçekleştirildi.

Son oturum, “Tercüme ve Şerh Metinlerinde Neşir Problemleri ve Çözüm Önerileri” konulu sunumuyla, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk İslam Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan MERMER tarafından gerçekleştirildi.

Oturumların sonunda, Prof. Dr. Mehmet AKKUŞ başkanlığında, Prof. Dr. Ali YILMAZ, Prof. Dr. Hasan AKSOY ve Prof. Dr. Zülfikar GÜNGÖR’ün sunumlarıyla ve diğer katılımcıların katkılarıyla genel değerlendirme ve kapanış oturumu gerçekleştirildi.

Toplantı, katılımcılara verilen katılım belgesi ve günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )