RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Rektörümüz Asya Parlamenter Asamblesi 1. Yürütme Kurulu Toplantısına Katıldı
28 Ekim 2019 Pazartesi - Görüntülenme: 3574

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Asya Parlamenterler Asamblesi'nin (APA) I. Yürütme Kurulu Toplantısının açılışına katıldı.

Aralarında Çin, Rusya, Pakistan ve Körfez ülkelerinin de yer aldığı 42 üye ülke ve 16 gözlemci ülke parlamentosu ile 10 gözlemci örgütten oluşan APA, üye ülkeler ve Asya bölgesinde barış, refah, ekonomik ve sosyal ilişkiler konularında parlamentoların işbirliğini amaçlıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 2001 yılında Kamboçya’da yapılan genel kurul toplantısı ile APA’ya üye oldu. 2016 yılında Kamboçya’da yapılan 9. genel kurulda katılımcı ülkelerin onayıyla önümüzdeki 2 yıllık dönem için APA dönem başkanlığını TBMM aldı. Türkiye, 2017-2019 yılları arasında APA Dönem Başkanlığını yürütüyor.

25-28 Ekim 2019 tarihleri arasında 17 ülkenin katılımıyla Rize’de gerçekleştirilen toplantıya Asya ülkelerinden yaklaşık 150 parlamenter ve uzman katıldı. Asya bölgesinin sosyo-ekonomik sorunlarının ele alındığı toplantının başkanlığını APA Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Asuman ERDOĞAN yürüttü.

Toplantı da ayrıca, ülkemizin Suriye’nin kuzeyine yönelik gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekâtına ilişkin Türkiye’nin üstlendiği, söz konusu bölgeyi terörden temizleme misyonu da gelen ülkelere aktarıldı.

Rize’nin tanıtımı açısından oldukça önem arz eden toplantıya, ev sahibi olarak ilimizden Rize Valisi Kemal ÇEBER, Ak Parti Rize Milletvekili Muhammet AVCI, Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet ERDOĞAN,  il dışından ise (PAB) Komisyon Başkanı Ak Parti İstanbul Milletvekili Ravza KAVAKÇI ve (APA) Türk Grubu Başkanı Ak Parti Ankara Milletvekili Asuman ERDOĞAN katıldı. Organizasyon, Rize’nin turizm potansiyelinin tanıtılması amacıyla Pazartesi günü yapılacak olan sosyal program ile sona erecek.

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )