RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Rektörümüz 2. Uluslararası Türk Halklarının Felsefi Mirası Sempozyumu’nda Bildiri Sundu
25 Ekim 2019 Cuma - Görüntülenme: 3293

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen 2. Uluslararası Türk Halklarının Felsefi Mirası Sempozyumu’nda, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN "Nurettin Topçu'nun Ahlak Anlayışı" başlıklı bildirisini sunarak Nurettin Topçu Paneli’nde oturum başkanlığı yaptı.

Rektörümüz konuşmasına, Nurettin TOPÇU’nun ahlak davasına adanan bir ömür yaşadığını anlatarak başladı.

Rektörümüz, TOPÇU’nun Türkiye’nin Mâarif Davası isimli müstakil eserini kırk yıllık öğretmenlik hayatında edinmiş olduğu tecrübe ve sahip olduğu bilgi birikiminden hareketle yazarak bir eğitim metodu ve maarif davası ortaya koyduğunu belirtti.

TOPÇU’nun, eğitimde insan unsuruna, bütün eski terbiye metotlarında olduğu gibi büyük önem verdiğini ifade eden Rektörümüz, “Ona göre Müslüman Türk’ün mektebi, maarif, metafizik ve ahlak prensiplerini Kur’an’dan alarak Anadolu insanının ruh yapısına serpen ve orada besleyen, insanlığın üç bin yıllık kültür ağacının asrımızdaki yemişlerini toplayacak evrensel bir ruh ve ahlak cihazı olacaktır.” diye konuştu.

Türkiye’deki eğitim durumu hakkındaki tespitlerinden hareketle TOPÇU’nun birtakım tenkitlerde bulunduğunu belirten Rektörümüz, “O, eğitimi düzeltmeyi beş kategoride ele almıştır: Birinci kategoride maneviyatçı bir eğitim anlayışı, ikinci kategoride okul, üçüncüsünde öğretmen, dördüncüsünde öğrenci ve beşincisinde de irade yer almaktadır.” diyerek sunumunu tamamladı.

Rektörümüzün oturum başkanlığı yaptığı panelde, sunumların ardından panelistler dinleyicilerden gelen soruları yanıtladı.

Panelin sonunda konuşmacılara katılım belgesi verildi.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )