RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Rektörümüz Sinop Üniversitesinde Konferans Verdi
08 Ekim 2019 Salı - Görüntülenme: 3756

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Sinop Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen etkinlikte “Prof. Dr. Fuat SEZGİN ve Müslümanların Bilime Katkıları” konulu bir konferans gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Fuat SEZGİN’in çalışmalarını anlatan sinevizyon gösteriminin ardından Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat DALGIN programda açılış konuşması yaptı.

Rektör Prof. Dr. Nihat DALGIN, Prof. Dr. Fuat SEZGİN’i rahmet ve hayırla yâd ederek; ”İslam Kültür ve Medeniyetinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve onu yeni nesillere en doğru şekilde aktarmak amacıyla, Cumhurbaşkanlığımız tarafından 2019 yılı Prof. Dr. Fuat SEZGİN Yılı olarak ilan edilmiştir. Sinop Üniversitesi olarak bu yıl içinde Merhum Fuat SEZGİN Hocamızı anmak amacıyla çeşitli programlar gerçekleştirdik. Bugün de Fuat SEZGİN Hocamızın çalışmalarını yaygınlaştırmak ve yaşamını gençlerimiz açısından bir örnek olarak ortaya koymak için bu programı düzenledik. Davetimizi kırmayarak programımıza konuşmacı olarak katılan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN Hocamıza çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, merhum Prof. Dr. Fuat SEZGİN’in hayatı, çalışmaları ve İslam Dünyasına yaptığı ilmi katkıları anlatarak hayatından kesitler sundu. Prof. Dr. Fuat SEZGİN'in Alman Şarkiyatçısı, Oryantalist Hellmut Ritter’in seminerine katılmasından sonra hayatının değiştiğini ifade eden Rektörümüz, ''Ritter bu seminerinde, İslam coğrafyasından, İslam kültür ve medeniyetinin yetiştirdiği bilim adamlarından, onların eserlerinden bahsetmiş ve Müslüman bilim adamlarının Avrupa’nın en büyük bilim adamları seviyesinde olduğunu anlatmış. Bu konuşmanın ardından Fuat SEZGİN mühendis olmaktan vazgeçmiş ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne girerek devamında akademisyen olmuştur.” dedi.

27 Mayıs 1960 askeri darbesiyle birlikte Fuat SEZGİN’in üniversiteden atıldığını, 36 yaşında genç bir akademisyenken işsiz kaldığını kaydeden Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, “1961 yılında SEZGİN Almanya’ya gitmek durumunda kalmıştır. Aynı yıl, Frankfurt Üniversitesinde misafir Doçent olarak dersler vermiştir. Üniversiteden atılmasına ve ülkesinden ayrılmak zorunda kalmasına rağmen o, ülkesine hiçbir zaman darılmamış, aleyhinde konuşmamış ve çalışma azmini kaybetmemiştir. İlimler Tarihi ve İslam Bilimler Tarihi konularında çok önemli çalışmalar yapmıştır. İslam Bilimler Tarihi eserini hazırlarken 60 ülkenin kütüphanesine giden SEZGİN, 400 bin cilt yazma eser incelemiş, makaleleri, eserin yazılı olduğu dille okumuştur ve 27 dil öğrenmiştir. Tamamı 17 cilt olan Arap-İslam Bilimler Tarihi kitabı ile dünya bilim tarihinin paradigmasını değiştirmiş, bilim tarihi konusunda dünyada bir otorite haline gelmiştir." ifadelerini kullandı.

İslam uygarlığının, bilim ve teknoloji alanlarında büyük atılımlar gerçekleştiren ve bugün insanlığın ortak hafızasında yer etmiş önemli bilim adamları yetiştirdiğine vurgu yapan Rektörümüz, "Müslüman bilim adamları teknik ilimler, tıp, astronomi, matematik ve kimya gibi birçok alanda önemli neticeler elde etmişlerdir.  Batı Orta Çağ’da karanlık çağını yaşarken, Müslümanlar buluşlarıyla pek çok alanda bilimin gelişmesine katkıda bulunmuştur.'' şeklinde konuştu.

Konferans boyunca Prof. Dr. Fuat SEZGİN’in araştırmalarını ve İslam bilginlerinin bilimsel alanda yaptıkları birbirinden değerli çalışmaları aktaran Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, öğrencilere daha fazla okumaları ve kendilerini daha çok geliştirmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu.

Konuşmalarının ardından Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat DALGIN tarafından Rektörümüze hediye takdiminde bulunuldu.

Sinop Üniversitesi Konferans Salonundaki etkinliğe,  Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat DALGIN,  öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )