RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizin 2019-2020 Akademik Yılı Açılışı Gerçekleştirildi
04 Ekim 2019 Cuma - Görüntülenme: 5265

Üniversitemizin 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene, başta Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP olmak üzere Rize Valisi Kemal ÇEBER, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali KUMBUZOĞLU, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Seyfullah HACIMÜFTÜOĞLU, Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Rize Baro Başkanı Av. Ümit PEÇE, RTEÜ Geliştirme Vakfı Başkanı Nusret BAYRAKTAR, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim ZEYBEK, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman BAYKAL, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali AKDOĞAN, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU, Rize Vali Yardımcıları Abdullah ŞEN, Ahmet DALKIRAN, Rize İl Emniyet Müdürü Nurettin GÖKDUMAN, Rize İl Jandarma Komutanı Alb. Hakan DEDEBAĞI, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, vakıf üyeleri, il müdürleri, STK yöneticileri, Üniversitemiz yöneticileri, akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan programda daha sonra Üniversitemiz tanıtım filmi gösterimi ve yöresel müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Törende, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, RTEÜ Geliştirme Vakfı Başkanı Nusret BAYRAKTAR, Rize Valisi Kemal ÇEBER ve TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP birer konuşma gerçekleştirdi.

Törende ilk olarak açılış konuşması yapan Rektörümüz, öncelikle katılımlarından dolayı tüm konuklara teşekkür ederek, 2019-2020 Akademik Yılının başta Üniversitemiz olmak üzere tüm yükseköğretim camiası için başarılarla dolu hayırlı bir yıl olması temennisinde bulundu.

Rektörümüz konuşmasına, üniversitelerimizin ülkemiz ve tüm dünyadaki gönül coğrafyamıza sunacak bir değer üretmek zorunda olduğunu ve boşa harcayacak zamanımız olmadığını belirterek başladı.

1976 yılından bu yana yükseköğretimin içerisinde olan ve 2006 yılında kurulan Üniversitemizin,  kuruluşunun on dördüncü yılında eğitimde, bilimde, kültürde, sanatta ve sosyal hayatta, kısacası yaşamın her alanında büyük mesafeler kat ettiğini, sadece Rize’den ve Karadeniz Bölgesi’nden değil, ülkemizin her ilinden ve 42 farklı ülkeden öğrenci alan bir eğitim kurumu haline geldiğini aktaran Rektörümüz, sayılarla Üniversitemizi anlattı.

Rektörümüz, Üniversitemizin yurt içinde ve yurt dışında isminden söz ettiren, tercih edilen bir üniversite olma hedefine yürürken yeni dönemde önceliklerimizin, eğitim öğretimde kalite, akreditasyon, uluslararasılaşma, dijital dönüşüm ve açık erişim olduğunu söyledi.

Üniversitemizin hedeflerine ulaşma noktasında atılan adımları, projeleri, akademik başarıları, Ar-Ge çalışmalarını, tercih edilme oranlarını paylaşan Rektörümüz,  kuruluşunun üzerinden on dört yıl gibi kısa bir zaman geçmiş olmasına rağmen her alanda gelişim ve değişim trendini yakalamış tercih edilen bir üniversite olma hedefine emin adımlarla ilerlediğini belirtti.

Rektörümüz, ülkemizin 2023 ve 2071 hedeflerine gençlerle ulaşacağını ifade ederek öğrencilere hem alanlarında iyi bir şekilde yetişmeleri hem de şanlı tarihimizle ve Hira’dan yayılan medeniyetimizle barışık olmaları tavsiyesinde bulundu.

Rektörümüz konuşmasını, “Üniversitemizin kuruluşunda ve bugünlere gelmesinde büyük katkı ve destekleri olan, ismini Üniversitemize bahşederek bizleri onurlandıran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, ilimizin bakan ve milletvekillerine, her daim yanı başımızda olan, bizlerden maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Üniversitemiz Geliştirme Vakfı Başkanı ve üyelerine, başta Sayın Valimiz ile Belediye başkanımız olmak üzere ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile STK’lere, gece gündüz demeden özverili olarak çalışan akademik ve idari personelimize, davetimize icabet ederek bizleri onurlandıran ve bu mutlu günümüzde bizlerle birlikte olan başta Türkiye Büyük Millet Meclisinin Saygıdeğer Başkanı olmak üzere siz değerli konuklara, kısacası emeği geçen herkese şahsım ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ailesi adına bir kez daha teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.” diyerek tamamladı.

Rektörümüzün konuşmasının ardından RTEÜ Geliştirme Vakfı Başkanı Nusret BAYRAKTAR, Rize Valisi Kemal ÇEBER ve TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP protokol konuşmalarını gerçekleştirdi.

TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP konuşmasına, yeni akademik yılın bütün eğitim öğretim camiasına hayırlı olması temennisinde bulunarak başladı.

Bir dönem akademisyenlik yaptığını belirten ŞENTOP, her eğitim öğretim yılı açılışlarında ayrı bir heyecan duyduğunu ve Cumhurbaşkanımızın ismini taşıyan Üniversitemizin açılış töreninde olmaktan ayrıca memnun olduğunu söyledi.

ŞENTOP, özellikle üniversite eğitiminin bugünkü modern dünyanın, hem prestij bakımından hem de teorik ve pratik toplumsal gereklilik bakımından olmazsa olmaz temeli olduğunu ifade etti.

Dünyanın önemli bir değişim, dönüşüm içinde olduğunu ve zor zamanlardan geçtiğini belirten ŞENTOP, “Üniversiteler, farklı disiplinler aracılığıyla bu zorluklar karşısında bize yeni kapılar, pencereler açabilmeli.” diye konuştu.

ŞENTOP, üniversite öğrencilerinin yüksek motivasyonunun, enerjisinin ülkemiz ve dünya için bir atılım olduğunu dile getirerek,  “Bunu başardıkça hepimiz kazanacağız. Ortaya çıkacak olan yeni anlamlar, yeni düşünce ve uygulamalar hepimizi daha iyi bir dünyada yaşadığımız duygusuna ulaştıracak.” dedi.

Üniversitemizin ülkemizde 2000 yılından sonra kurulan 86 üniversite arasında ilk 10’da yer aldığını sözlerine ekleyen ŞENTOP, bunun büyük bir başarı olduğunu ifade etti.

ŞENTOP konuşmasını, yeni neslin ve öğrencilerin büyük ufkun peşinden koşarak iyi işler ortaya çıkaracaklarını söyleyerek tamamladı.

Konuşmaların ardından, TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP ile Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN karşılıklı hediye takdiminde bulundu.

Program, günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Açılış töreninin ardından Rektörlüğümüzü ziyaret eden TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP, Üniversitemiz anı defterini imzaladı.

Rektörümüzün 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni konuşma metni için tıklayınız.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )