RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Hukuk Fakültemiz Tarafından Açılış Dersi Gerçekleştirildi
30 Eylül 2019 Pazartesi - Görüntülenme: 4293

Üniversitemiz Hukuk Fakültesi tarafından tertip edilen 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Dersi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Anayasa Mahkemesi Üyesi Yıldız SEFERİNOĞLU tarafından verilen açılış dersinde “Anayasa Yargısı Özelinde Bireysel Başvuru” konusu anlatıldı. Anayasa Mahkemesinin kuruluşu, yapısı, görev ve yetkileri, yargılama ve çalışma usulü ile detaylı bilgiler veren SEFERİNOĞLU, Ziya GÖKALP’in Cumhuriyet Dönemi hukuk literatüründe “Anayasa Mahkemesi” düşüncesinin ilk öncülerinden biri olduğunu hatırlatarak Anayasa Mahkemesinin ilk kez 1961 Anayasasında yer aldığını, 1962 yılında ise kurulduğunu belirtti.

Türk hukuk alanında yapılan en büyük reformlardan biri olan bireysel başvuru hakkında da bilgiler veren SEFERİNOĞLU, bireysel başvurunun kamu gücünün işlem, eylem veya ihmali nedeniyle temel hak ve özgürlükleri ihlal edilen bireylerin iç hukuk yollarını tükettikten sonra başvurdukları istisnai, olağanüstü ve ikinci nitelikte bir hak arama yolu olduğunu söyledi. Bireysel başvuru uygulamasının biri ilkesel, diğeri de pratik olmak üzere iki temel amacı bulunduğunu, ilkesel hedefin ülkede temel haklar standardının yükseltilmesini, pratik hedefin ise hak ihlali iddialarının ulusal sınırlar içinde incelenmesini ve varsa ihlallerin uluslararası yargı organlarına taşınmadan giderilmesini sağlamak olduğunu ifade eden SEFERİNOĞLU, ilgili hedefle ülkemizden uluslararası yargı organlarına yapılacak başvuruların sayısının azaltılmasının öngörüldüğünü ve bunda da başarılı olunduğunu kaydetti. 

Yıldız SEFERİNOĞLU konuşmasının son bölümünde salonda bulunan öğrencilere hukuk felsefesi adına öğretici nitelik taşıyan Anayasa Mahkemesi kararlarını takip etmeleri yönünde tavsiyede bulundu.

Katılımcılardan yöneltilen soruların yanıtlandığı açılış dersi sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR günün anısına Anayasa Mahkemesi Üyesi Yıldız SEFERİNOĞLU’na şilt takdim etti.

Programa, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal SEKÜCÜ, Rize Adalet Komisyonu Başkanı Adem AMAÇ, Rize İdari Mahkemesi Başkanı Ali Hamza ŞAHİN, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Rize İl Emniyet Müdürü Nurettin GÖKDUMAN, il yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

 

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )