RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
2019-2020 Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Derse Kayıt/Kayıt Yenileme İşlemleri
06 Eylül 2019 Cuma

2019-2020 GÜZ yarıyılında Tıp Fakültesi öğrencileri dâhil tüm öğrencilerimizin kayıt yenileme-derse kayıt tarihleri ve işlemlerine ilişkin duyurularımızı ve kılavuzlarımızı dikkatle inceleyerek, aşağıda belirtilen tarihlerde kayıt yenileme işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Üniversitemizi yeni kazanan Tıp Fakültesi 1. Sınıf hariç, diğer tüm önlisans-lisans programlarına kayıtlı 1. sınıf öğrencilerinin 2019-2020 Güz Yarıyılı Ders Kayıt işlemleri  Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılacaktır.  Ancak Üniversitemiz II. Öğretim Programlarını yeni kazanan 1. sınıf öğrencileri  2019-2020 Güz Yarıyılı öğrenim ücretlerinin 1.Taksitini 09-13 Eylül 2019 tarihleri arasında yatıracaklardır.

ÖĞRENİM ÜCRETİ/KATKI PAYI ÖDEME   (09-13 Eylül 2019)

Öğrencilerimizin derse kayıt yapılabilmeleri için (öğrenim ücreti/katkı payı borcu olanlar)  2019-2020 Güz yarıyılı katkı payı veya öğrenim ücretlerinin 1. taksitini 09-13 Eylül 2019 tarihleri arasında ödemeleri gerekmektedir. Ödemeler Ziraat Bankası'nın herhangi bir ATM’sinden Banka Kartı kullanmadan yapılabilir.

Ziraat Bankası ATM lerinden Öğrenim Harçları Yatırma İşlemi

Kartsız İşlem-Ödeme İşlemleri-Eğitim Ödemeleri-Üniversite Ödemeleri-Recep Tayyip Erdoğan Ün. –Öğrenci Numarası ile giriş yapılacaktır.  Örneğin; öğrenci numarası 111000111 veya 224215 ise giriş yapılacaktır.)

2019-2020 Öğretim Yılı GÜZ Yarıyılı Katkı Payı/Öğrenim Ücreti Tablosu  için tıklayınız.

İNTERAKTİF DERSE KAYIT / KAYIT YENİLEME  (09 – 15 Eylül 2019)

Öğrenci Derse Kayıt/Kayıt Yenileme Kılavuzu için tıklayınız.

Öğrenci bilgi sistemine giriş yapabilmek için  REBİS (Bilgi yönetim Sistemi) adresine gidilir.  Açılan sayfadan e-posta adresi ve şifre ile  Öğrenci Bilgi Sistemine (OBS) giriş yapabilirsiniz.

E-posta adresi “Öğrenci e-posta adresimi öğrenmek istiyorum”, şifre ise “Şifremi unuttum” butonlarından öğrenilmesi mümkündür.

(Sisteme giriş ve e-posta/şifre işlemlerin desorun yaşıyorsanız  ”E-Posta ve Şifre Oluşturma İşlemleri”     Kılavuzunu  inceleyiniz. Şifre unutulması halinde ve de sisteme 2. e-posta adresinizi girmediyseniz şifre sıfırlama işlemi için Bilgi İşlem Daire Başkanlığına başvurmanız gerekmektedir.

 

DERS SEÇİM İŞLEMİ

Ders kaydı işlemlerinde öğrenciler öncelikle alt sınıflardan başarısız oldukları ve alt sınıflardan sorumlu olup hiç almadıkları dersler ile bulunduğu döneme ait dersi/dersleri almak zorundadır. Başarısız dersler Öğrencinin “SEÇTİĞİNİZ DERSLER” kısmında  yer almaktadır.

Yeni alınacak dersler “AÇILAN DERSLER” kısmında listelenmektedir. Kayıt yapılacak dersler, alınması gereken derslerin başında bulunan “+” işareti tıklanarak “SEÇTİĞİNİZ DERSLER” e eklenip, tüm seçilen dersler taslak olarak kayıt edilip danışman onayına gönderilir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra öğrenci ders kaydını gerçekleştirmiş olur.

Ayrıca Harfli başarı notu “DC” olan derslerin seçiminde;  eğer dönem ortalaması (YANO) 2.00 ve üstü ise bu dersten “başarılıdır” ve öğrencinin bu dersi tekrar almasına gerek yoktur ancak  not yükseltmek amacı ile tekrar alabilir.  Eğer dönem ortalaması (YANO) 2.00’nin altında ise dersten “başarısızdır” ve dersi tekrar almak zorundadır.     

Çift Anadal/Yandal programlarına kayıt yapan öğrencilerin derse kayıt işlemleri  ”Derse kayıt formu”  ile kayıtlı yapılacaktır ve derse kayıt formu kayıtlı olunan programa teslim edilecektir.

ÜNİVERSİTE ORTAK SEÇMELİ DERS SEÇİM İŞLEMİ

Ders planında Üniversite Ortak Seçmeli Dersi (ÜSD kodlu) bulunan öğrenciler bu derslerden 1 (bir) adet seçmek zorundadır. Öğrenci kendi programları tarafından açılan Üniversite Ortak Seçmeli derslerine kayıt yapamaz.
Sistem üzerinden ders seçme işlemi ise diğer derslerle aynı zamanda aynı şekilde olacaktır. Ders ekleme çıkarma döneminde danışman onayı ile değişiklik yapılabilir.

Öğrenciler, tekrarlamaları gereken seçmeli (program veya üniversite ortak seçmeli dersler) derslerin yerine ilgili yarıyılda açılan diğer seçmeli derslerden herhangi birini alabilirler. Bu takdirde, derse devam zorunluluğu şarttır.

Bu işlemlerden sonra mutlaka kayıt yapılan derslerin çıktısının alınıp, 09-20 Eylül 2019 tarihleri arasında danışman öğretim elemanına imzalattırılması ve saklanması sonradan karşılaşılabilecek sorunlar için önem taşımaktadır.

Yapılan işlemlerin danışman tarafından onaylanıp onaylanmadığı öğrencinin kendi sayfasından transkriptine bakılıp kontrol edilebilir. Seçilen dersler danışman tarafından onaylanmış ise 2019-2020 Güz Yarıyılı dersleri öğrencinin transkriptine yansıyacaktır. Aksi halde durumun danışmana bildirilmesi gerekmektedir.                                                 

Ders seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken durumlar

*Öğrenci ders kaydını yapmadan önce transkriptinden (not döküm belgesi) ders durumunu mutlaka incelemelidir.  Öğrenci otomasyonu sayfanızda ki  ders müfredatınızda bulunan derslerle, transkriptinizde ki dersleri karşılaştırarak kayıt yapacağınız dersleri belirleyiniz.

Derse kayıt ile ilgili karşılaşılabilecek sorunların ilgili birim öğrenci işlerine veya ÖİDB’na  bildirilmesi yararınıza olacaktır.

 

 ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI

Akademik birimler web sayfaları için tıklayınız.

 

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )