RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizde TÜBİTAK 2221 Programı Kapsamında Seminer Gerçekleştirildi
30 Temmuz 2019 Salı - Görüntülenme: 3910

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü tarafından Nazmi Turan Okumuşoğlu Amfisi’nde seminer gerçekleştirildi. Seminere konuşmacı olarak Louisiana State Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jim Jian Wang katıldı.

Yeraltı karbon dönüşümleri ve yeryüzü sera gazı emisyonlarına vurgu yaparak tarımsal ve doğal ekosistemlerde karbon ve azot süreçlerinin biyojeokimyasal kontrolü alanında çalışmalar yapan Prof. Dr. Jim Jian Wang, TÜBİTAK 2221 Konuk veya Akademik İzinli Bilim İnsanı Destekleme Programı yoluyla Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Necla Pehlivan GEDİK'in yöneticiliğindeki proje kapsamında Üniversitemizi ziyaret ederek biyokömürün tarımsal ve çevresel uygulamaları hakkında seminer verdi.

Seminerde, çayın bölgemiz ve ülkemiz için önemli ve stratejik bir ürün olması dolayısıyla çay işlenmesi esnasında oluşan atıkların biyokömüre dönüştürülerek bir biyokaynak olarak geri kazanımının teknolojik ve ekonomik uygunluğu tartışıldı.

Ayrıca planlanan projeler ile ilgili tartışmalar gerçekleştirilerek yakın gelecekte öngörülen muhtemel işbirlikleri için öğretim üyelerimizden oluşan bir grup araştırmacı ile fikir alışverişi yapılarak iş bölümü açısından olası organizasyonel şemalar çizildi.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )