RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Rektörümüzden 2019 YKS Öncesi Adaylara Uyarılar
14 Haziran 2019 Cuma - Görüntülenme: 4418

Rektörümüz, ÖSYM Rize İl Sınav Koordinatörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, 15-16.06.2016 tarihlerinde tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Rize’de de yapılacak olan 2019 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (TYT, AYT ve YDT) öncesi, sınava girecek adaylara ve adayların ailelerine çeşitli uyarılarda bulundu.

Makamında basına açıklama yapan Rektörümüz, Rize’de 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın Rize Merkez ile birlikte Çayeli ve Ardeşen İlçelerinde de yapılacağını, 15 Haziran Cumartesi günü Temel Yeterlilik Testi’nin, 16 Haziran Pazar günü de Alan Yeterlilik Testi ile Yabancı Dil Testi’nin yapılacağını belirtti.

Temel Yeterlilik Testi (TYT); 15 Haziran Cumartesi saat 10.15’de başlayıp 135 dakika sürecektir. Temel Yeterlilik Testi’ne Rize’de toplam 12761 aday girecektir. Bu sınav için adaylar sınav binalarına en son saat 10.00’da girebileceklerdir. Bu saatten sonra hiçbir aday sınav yapılacak olduğu binalara alınmayacaktır.

Alan Yeterlilik Testi (AYT); 16 Haziran Pazar günü saat 10.15’de başlayıp 180 dakika sürecektir. Alan Yeterlilik Testine Rize’de toplam 10074 aday girecektir. Bu sınav için adaylar sınav binalarına en son saat 10.00’da girebilecektir. Bu saatten sonra hiçbir aday sınav yapılacak olduğu binalara alınmayacaktır.

Yabancı Dil Testi (YDT); 16 Haziran Pazar günü saat 15:45’te başlayıp 120 dakika sürecektir. Yabancı Dil Testine ise 596 aday girecektir. Bu sınav için adaylar sınav binalarına en son saat 15.30’da girebilecektir. Bu saatten sonra hiçbir aday sınav yapılacak olduğu binalara alınmayacaktır.

ÖSYM Rize İl Sınav Koordinatörlüğü olarak,  adayların sınava herhangi bir problemle karşılaşmadan rahat bir şekilde girmeleri için bütün önlemleri aldıklarını belirten Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, “Bu konuda adayların ve ailelerinin herhangi bir endişeye kapılmalarına gerek yoktur. Rahat olsunlar.” dedi.

15-16 Haziran Cumartesi Pazar günleri Rize İl Nüfus Müdürlüğü ile Çayeli ve Ardeşen İlçe Nüfus Müdürlükleri saat 07.00 ile 15.30 saatleri arasında açık olacaktır.

Kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında kimlik numarası, fotoğraf, soğuk damga bulunmadığı için sınava kabul edilmeyen adaylar 2019 YKS Sınava Giriş Belgesi ve güncel bir fotoğraf ile birlikte Nüfus Müdürlüklerine müracaat ettikleri zaman kendilerine Geçici Kimlik Belgesi verilecektir. Adaylar bu belge ile sınava girebileceklerdir.

 Sınava girecek tüm adaylara başarılar dileyen Rektörümüz, adayların herhangi bir istenmeyen durumla karşılaşmamaları, bütün yılın emeğinin küçük bir dikkatsizlik ile boşa gitmemesi için aşağıdaki hususlara özellikle dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

 

Adaylara Uyarılar

1.    Adaylar sınav öncesinde sınava girecekleri binayı ve solunu mutlaka görsünler. Hatta sıralarına otursunlar. Ancak sınavdan bir gün önce yani Cuma ve Cumartesi günleri adayların sınav binalarına girmelerine için verilmeyecektir, sınav yapılacak olan binalar kapalı olacaktır

2.    Adaylar sınav günü sınavın başlama saatinden bir saat önce sınava girecekleri binada olsunlar.

3.    Adaylar yanlarında Sınav Giriş Belgesi ile T.C. Kimlik Numarası yazılı ve fotoğrafları olan nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaport bulundurmalıdırlar. Bu belgelerden herhangi birisi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

4.    Zorunlu askerlik görevini yapmakta olan er/erbaşlar ve askeri öğrenciler askeri kimlik belgesi ile sınava girebilirler.

5.    Adaylar sınav binasına, çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, anahtarlık, küpe, bilezik, kalem, silgi, kalemtraş vb. araçlarla gelmemelidirler. Bunlarla sınava girmelerine izin verilmeyecektir.

6.    Sınav başlamadan önce her adaya sınava gireceği salonda kurşun kalem, silgi, kalemtraş verilecektir.

7.    Adaylar sınav günü yanlarında sadece şeffaf pet şişe içerisinde su getirebilirler. Başka türlü yiyecek içecek getirmemelidirler.

8.    Sınav başladıktan sonra adayların tuvalet, lavabo veya başka bir ihtiyaç için sınav salonundan dışarı çıkmaları yasak olduğu ve sınav salonundan dışarı çıkan adaylar tekrar sınava alınmayacağı için bu hususa özellikle dikkat edilmelidir.

Sınava girecek adayların ailelerine de çeşitli tavsiyelerde bulunan Rektörümüz, “Anne babalar çocuklarının bir yıllık emeğinin boşa gitmemesi için sınavdan önceki son iki günde daha bilinçli hareket etmelidirler. Çocuklarının farklı bir psikolojiye girmemeleri, telaşlı ve endişeli bir halde olmamaları için özen göstermelidirler. Kendileri çok heyecanlansalar ve kaygılansalar bile çocuklarına bu durumu hissettirmemeliler. Çocukların normal saatinde yatmalarına ve sınav sabahı da sınavdan bir saat önce sınava girecekleri binada olacakları şekilde sabah kalkıp evlerinden ayrılmalarına dikkat etmelidirler ve adayın uykusunu tam olarak almış bir şekilde sınava dinç olarak gitmesi aday açısından çok önemlidir.” ifadelerini kullandı. Rektörümüz, hem Rize’de hem de ülkemiz genelinde sınava girecek olan tüm öğrencilere başarılar diledi.

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )