RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Rektörümüz Doğudan Batıya İftar Bereketi Programının Konuğu Oldu
28 Mayıs 2019 Salı - Görüntülenme: 4574

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Çay TV’de yayınlanan “Doğudan Batıya İftar Bereketi” programının konuğu oldu.

Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi önünde gerçekleştirilen programda sunucu Togay MURATOĞLU’nun sorularını cevaplayan Rektörümüz, Ramazan ayından, Üniversitemizde Ramazanda öğrencilerimize yönelik yapılan hizmetlerden, Üniversitemizde kurulacak olan Teknokentten, Bu yıl ilk kez öğrenci alacak olan Hukuk Fakültemiz ve programlarımızdan, Üniversitemizin ihtisas alanı olan ‘Çay’ konusundan, Yapımı tamamlanma aşamasına gelen Güneysu’daki Toplu Konut Yerleşkesinden, Sahil Dolgu Projesinden ve Üniversitemizin akademik başarılarından bahsetti.

Konuşmasına, Allahu Teala’nın tüm Müslümanlara Ramazan ayını ruhuna uygun bir şekilde ifa edebilmeyi nasip etmesi temennisinde bulunarak başlayan Rektörümüz, “Başı rahmet, ortası mağfiret sonu da cehennem azabından kurtuluş olan bir aydayız.  Ayrıca bu ay, bin aydan daha hayırlı olan bir gecenin, Kadir Gecesi’nin içinde bulunduğu bir aydır. Mevla Kadir Gecesi’ni de hakkıyla eda eden kullarından eylesin bizleri.” dedi. 

Rektörümüz, Üniversitemizde Ramazan ayında öğrencilerimize yönelik yapılan hizmetlerden bahsederek “Ramazan ayı boyunca Üniversitemiz bünyesinde öğrencilerimizin iftar yemeklerinden hiçbir ücret almıyoruz. Her gün yaklaşık olarak 2.000 öğrenci Üniversitemiz yemekhanelerinde iftar yapıyor. İkinci öğretimde okuyan öğrencilerimizin iftarlarını rahat yapabilmeleri için ikinci öğretim ders saatlerinde iftar saatine göre düzenlemeler yaptık. Ramazana has başlattığımız bir uygulama da Üniversitemizde okuyan uluslararası öğrencileri evlerimizde iftar ettirme uygulamasıdır. İki senedir Üniversitemizde okuyan uluslararası öğrencilerin evlerimizdeki tatlı iftar telaşını ve evde iftar etme sıcaklığını hissetmeleri, Müslüman Türk Milletinin iftar sofralarını, iftar adetlerini görmeleri için “Uluslararası Öğrencileri İftarda Misafiriniz Etmek ister misiniz?” uygulaması başlattık.” diye konuştu.

Programda, Üniversitemizde kurulacak olan Teknokent ile ilgili de açıklamada bulunan Rektörümüz, “Üniversite olarak biz Türk Alman Üniversitesi ile ortak Teknokent kurmak için yaklaşık bir yıldır uğraşıyorduk ve bir yıllık süreç geçtiğimiz hafta tamamlandı. Üniversitemiz kampüsünde ve İstanbul Çekmeköy ilçesinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile Türk Alman Üniversitesi ortak Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurması ile ilgili karar Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanarak Resmi Gazetede yayımlandı.” dedi.

Rektörümüz, bu yıl ilk kez öğrenci alacak olan Hukuk Fakültemiz ve programlarımızdan bahsederek, “Üniversitemizin gücüne güç katacak ve kalitesini artıracak olan Hukuk Fakültesi, hem bizim hem de şehrimiz için gerçekten çok önemli bir fakültedir. 2012 yılında kurulmuştur ve şu anda 30 tane Araştırma Görevlisi vardır. Şu anda öğretim üyelerimiz görevlerine başladılar. Hukuk Fakültemiz ile birlikte Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü, Ardeşen Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektronik Teknolojisi, Mobilya ve Dekorasyon, Makine, Resim ve Konstrüksiyon, Tekstil Teknolojisi, İklimlendirme ve Soğutma ile Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Programlarına 2019-2020 akademik yılında öğrenci alınmasına YÖK tarafından onay verildi.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında belirlenen 10 Üniversiteden biri olan Üniversitemizin ihtisas alanını anlatan Rektörümüz, “Üniversitemizin ihtisas alanı ‘çay’dır. Biz çay konusunu Üniversitemizin öncelikli araştırma konusu yaptık. Böylece öğretim elemanlarımızı çay konusunda çalışmaya yönelttik. Üniversitemiz bünyesinde Çay Araştırma ve Uygulama Merkezini kurduk. Üniversitemiz bünyesinde DOKAP’ın destekleriyle Organik Gübrelerin Çay Bitkisindeki veriminin araştırılması ile ilgili bir projeyi yürütüyoruz. DOKAP’ın destekleriyle Çay Kalitesinin Geliştirilmesi Araştırma Projesi yürütüyoruz. ÇAYKUR ile birlikte “Çay Bitkisi Gen Havuzunun Oluşturulması ve Ticari Çay Çeşit Adaylarının Belirlenmesi” isimli bir TÜBİTAK projesi yürütüyoruz.” dedi.

Rektörümüz, Güneysu’daki Toplu Konut Yerleşkesinde yapımı tamamlanma aşamasına gelen lojmanlarımızın bu yaz 24 blokunun tamamlanarak hizmete açılacağını da belirtti.

Üniversitemizin sahil dolgu projesinin önemini vurgulayan Rektörümüz, “ Bu proje yaklaşık 125 dönüm üzerine kurulmuştur. Ancak liman ile birlikte bizim kullanacağımız alan 70 dönümdür. Diğer kısımlar tahkimatlara gidiyor. Dolgu işi tamamlandı, şimdi yol geçişini ihale ettik. Onu bir firma aldı, yakında inşaata başlanacak. Üst yapıda neler olacağını belirledik. Bunu belirlerken de hem öğrencilerimizin, hem de akademik ve idari personelimizin görüşlerini aldık. Üst yapının projesini çalıştırıyoruz.” dedi.

Üniversitemizin akademik başarılarından bahseden Rektörümüz,  “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) üniversitelerin 2014-2018 yılları arasını kapsayan beş yıllık proje karnesini yayınladı. TÜBİTAK tarafından kamuoyuyla paylaşılan rapora göre Üniversitemiz, 1973, 1982 ve 1992 tarihlerinde kurulmuş birçok üniversiteyi geçerek çok büyük bir başarı göstermiştir. 2000 yılından sonra kurulmuş ve değerlendirmeye alınan 58 Üniversite arasında Üniversitemiz; projesi en çok kabul edilen üniversite sıralamasında üçüncü sırada yer almıştır. Üniversitemiz; değerlendirmeye alınan 182 devlet ve vakıf üniversitesi arasında 41. sırada; 121 devlet üniversitesi arasında ise 34. sırada yer aldı.” diye konuştu.

Mevlanın bizleri Ramazana kavuşturduğu gibi bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ne ve bayrama da kavuşturmasını dileyen ve Ramazanın hürmetine ülkemizdeki ve İslam dünyasındaki birlik ve beraberliği, yardımlaşma ve dayanışmayı kuvvetlendirmesini temenni eden Rektörümüz, “Üniversitemizin her konudaki gelişmesine destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere, Üniversitemiz Geliştirme Vakfı Başkan ve üyelerine, ilimizin bakan ve milletvekillerine, fedakârca çalışan Üniversitemiz akademik ve idari personeline ve öğrencilerimize kucak açan Rize halkına şahsım ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi adına teşekkür ediyor, hayırlı iftarlar, hayırlı ramazanlar diliyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Program sonrasında, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, İl Emniyet Müdürü Nurettin GÖKDUMAN, İl Jandarma Komutanı Alb. Hakan DEDEBAĞI, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali BİLGİN ve Prof. Dr. Adnan YILMAZ öğrencilerle iftar programında bir araya geldi.

Rektörümüzün konuk olduğu programı izlemek için:  

Video Part 1 tıklayınız.

Video Part 2 tıklayınız.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )