RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizde ‘Müslümanların Hedef Birliği’ Paneli Düzenlendi
23 Mayıs 2019 Perşembe - Görüntülenme: 4238

Üniversitemiz Bilge Gençlik Kulübü tarafından “Müslümanların Hedef Birliği” adlı panel düzenlendi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan panelin başkanlığını İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Abdurrahman HAÇKALI yürütürken İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket TOPAL, “Vahdet Ama Nerede? Fıkhî Bir Bakış”, İslam Mezhepleri Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR “Mezheplerin Varlığı, Müslümanların Parçalanmasında Nasıl Kullanılıyor?” ve Kelam Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Namık Kemal OKUMUŞ “Müslüman Birliğinin Önündeki engeller, İhtimaller, Çözümler adlı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Yoğun katılımın olduğu programda panelistlerden Prof. Dr. Şevket TOPAL, Müslümanların vahdetinde mezheplerin bakışını ve farklı mezheplerin olmasının hakikatin bulunmasında imkân olduğunu, yeter ki bu farklılıkların kavgaya dönüşmemesi gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR ise, mezheplerin kavga aracı değil kardeşlik aracı olarak kullanılması gerektiğini, birlikte yaşamak ve Müslüman birliğini tesis etmek istiyorsak, sorumluluk almamız ve herkesin ötekini tekfir eden dili terk etmesi gerektiğini ifade ettiler.

Panelin son konuşmacısı olan Doç. Dr. Namık Kemal OKUMUŞ, Müslümanların vahdetinin önündeki iç ve dış sebepleri saydıktan sonra, Müslüman Birliğinin önünde engel olarak duran itikadî, siyasal, ekonomik ve kültürel nedenlerinin ortadan kaldırılması için ortak idealler etrafında gelişen kardeşlik hukukunu yenilemek gerektiğini ifade ettiler.

Panel, moderatör Prof. Dr. Abdurrahman HAÇKALI’nın Ehl-i Kıble’nin tekfir edilmediği ve sadece Müslümanlar arasında değil, bütün dünyada barış dilinin hâkim olması gerektiği, inananlar arasında özlenen vahdetin mümkün olması temennisiyle sona erdirildi.   

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )