RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
YÖK’ten Programlarımıza Onay
22 Mayıs 2019 Çarşamba - Görüntülenme: 9284

Yükseköğretim Kurulu, Üniversitemiz bünyesinde 4 Lisans ve 6 Ön Lisans Programına 2019-2020 akademik yılında ilk defa öğrenci alınmasına onay verdi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Üniversitemiz;

Hukuk Fakültesi,

 Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü,

Ardeşen Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı,

Ayrıca Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektronik Teknolojisi, Mobilya ve Dekorasyon, Makine, Resim ve Konstrüksiyon, Tekstil Teknolojisi, İklimlendirme ve Soğutma ile Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Programlarına 2019-2020 akademik yılında öğrenci alınmasına onay verdi.

2019-2020 Eğitim Öğretim döneminde ilk defa öğrenci alacak bölümlerin kontenjan dağılımı şu şekildedir:

Birim                                                     Bölüm                                                Kontenjan

Hukuk Fakültesi                                    Hukuk Bölümü                                               80

Mühendislik Fakültesi                           Biyomühendislik Bölümü                               40

Eğitim Fakültesi                                    Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı                      30

Ardeşen Turizm Fakültesi                     Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü      40

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu    Elektronik Teknolojisi Programı                     40

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu    Mobilya ve Dekorasyon Programı                 30

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu    Makine, Resim ve Konstrüksiyon Programı  40

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu     Tekstil Teknolojisi Programı                          30

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu     İklimlendirme ve Soğutma Programı            40

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu    Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Programı            40

           TOPLAM                                            : 410

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Yükseköğretim Kurulu tarafından programlarımıza öğrenci alınmasına onay verilmesi dolayısıyla açıklama yapmak için Rektörlük Toplantı Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Rektörümüz, ilk defa öğrenci alacak olan bölümlerin hepsinin tercih edilen ve % 99 ile % 100 doluluk oranına sahip olduğunu ifade ederek, “ Çünkü bizler ne olursa olsun bölüm açalım, öğrenci alalım derdinde değiliz. Amacımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini taşıyan Üniversitemizi tercih edilen nitelikli bir üniversite haline getirmektir.” dedi.

Hukuk Fakültesinin Üniversitemizin gücüne güç katacağını ve kalitesini artıracağını belirten Rektörümüz,  “Hukuk Fakültesi hem bizim hem de şehrimiz için gerçekten çok önemli bir fakültedir. Yıllarca hem bizim hem de Rizeli hemşehrilerimizin hayalini çektiği bir fakülte idi. Bize sürekli ne zaman açılacağını soruyorlardı. Allah’a şükürler olsun ki bizlere bu sene öğrenci almayı nasip etti.” diye konuştu.

Hukuk Fakültemiz hakkında kapsamlı bilgi veren Rektörümüz, “Üniversitemiz Hukuk Fakültesi 2012 yılında açılmıştır. Kuruluşundan itibaren 7 yıl gibi bir zaman geçmesine rağmen bu güne kadar fakülteye öğrenci alma noktasında acele etmedik. Çünkü amacımız hem eğitim öğretim binası, derslikleri, amfileri ile fiziki alt yapısı güçlü, hem de akademik kadrosu güçlü bir Hukuk Fakültesi kurmaktı. Bunun için de bir yandan eğitim öğretim binasını hazır hale getirirken, bir yandan da akademik kadroyu kurmak ile uğraştık. Şu anda Hukuk Fakültemizde 30 tane Araştırma Görevlisi vardır. Bunlar ülkemizin değişik Hukuk Fakültelerinde lisansüstü çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu Araştırma Görevlilerinin 16 tanesi Doktora, 14 tanesi de Yüksek Lisans Yapıyorlar. Doktora aşamasında olanların bir kısmı 2019 yılında Doktoralarını bitirecekler ve öğretim üyesi olarak aramıza katılacaklar.

Hukuk Fakültemizde şu anda 4 öğretim üyesi vardır. 2 öğretim üyesinin de kadro ilanını yaptık, atama işlemleri devam ediyor. Bu sıra Doktoralarını bitirmekte olan 2 öğretim elemanımız daha var. Onları da yazın kadroya katacağız. Böylece eğitim öğretim başlarken 8 öğretim üyemiz olmuş olacak ve onlarla birinci sınıfa başlayacağız.

Hukuk Fakültemizin eğitim öğretim binası da 2017 yılının sonunda tamamlandı. Biliyorsunuz Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Adalet Meslek Yüksekokulu için ortak bina yaptık. Çünkü bunların ortak dersleri var.” dedi.

Rektörümüz konuşmasını,  “Üniversitemizin her konudaki gelişmesine destek verdiği gibi başta Hukuk Fakültemiz olmak üzere diğer bölümlerin öğrenci alması noktasında da desteklerini bizlerden esirgememiş olan başta YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta SARAÇ olmak üzere YÖK Üyeleri ile Milletvekillerimize şahsım ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ailesi adına teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.” diyerek tamamladı.

Basın-Yayın Enformasyon ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )