RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Necmeddin Bilal Erdoğan Üniversitemizde Konferans Verdi
10 Mayıs 2019 Cuma - Görüntülenme: 5114

Vakıflar Haftası dolayısıyla Üniversitemiz ile Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda “Vakıf Medeniyetinde Ramazan Ayı” konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve RTEÜ Geliştirme Vakfı Üyesi Sayın Necmeddin Bilal ERDOĞAN katıldı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan tanıtım videosunun gösterimi ile başlayan programda Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN açılış konuşması gerçekleştirdi.

Rektörümüz, millet olarak vakıf medeniyetinin temsilcileri olarak geçmişte olduğu gibi bugün de bu özelliğimizi devam ettirdiğimizi ifade ederek, “Üniversitemizde Ramazan ayı boyunca vakıf üyelerimizin ve hayırseverlerin desteği ile Üniversitemiz öğrencilerine iftar yemeği veriyoruz.” dedi.

Rektörümüzün konuşmasının ardından Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan ERTEM selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Konuşmalarının ardından, TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve RTEÜ Geliştirme Vakfı Üyesi Sayın Necmeddin Bilal ERDOĞAN “Vakıf Medeniyetinde Ramazan Ayı” konulu konferansını verdi.

ERDOĞAN, Ramazan nedir, vakıf nedir, geçmişteki Ramazan ayı faaliyetleri nelerdir, ecdadın inancından güç alarak inşa ettiği medeniyet bugün nerede ve geçmişte ne tür vakıflar vardı konularında katılımcılara bir sunum gerçekleştirdi.

Ramazanın kelime anlamının yanmak olduğunu söyleyen ERDOĞAN, “Ramazan ayı kulun bütün günahlarının yanıp kül olmasına referans olur. Rahmet, mağfiret, affediliş ayıdır. Ramazan bizlerin hayatımızın geri kalanına da sirayet edecek değerlendirmeyi yapmamıza fırsat tanıyor.” dedi.

ERDOĞAN, Ramazan ayının Kuran ayı olduğunu ifade ederek “Ramazanda Kuran ile olan irtibatımızı güçlendirmemiz lazım. Ramazanı şerefli kılan birinci derecede Kuran’dır. Kuran okuduğumuzda Rabbimizle mukabele etmiş oluyoruz. Kuran’ı Kerim’i hayatımızın geri kalanına egemen kılmak için her Ramazan her Kadir Gecesi bizler için bir fırsat. Ancak bizler Kuran’ı okumanın, anlamanın neresindeyiz. Efendimiz Kuran’ı okurken Allah’ın kullarına sorularıyla seslendiği ayetler geldiğinde sahabeye dönüyor ve cevap versenize diyor. Kuran bizlerden dinamizm istiyor. Kuran’ı Kerim’in hem Arapçasını hem Türkçe mealini okuyarak verdiği mesajları alalım.” diye konuştu.

Ramazan’ın oruç ayı olduğunu da belirten ERDOĞAN, “Oruç sadece aç kalmak, susuz kalmak değildir. Nefse muhalefet ederek kulluğumuzu pekiştirmek demektir.” diye konuştu.

ERDOĞAN, vakıf kelimesinin durmak anlamına geldiğini belirterek, “ Vakıf demek bin yıllık vakıf medeniyetinin temsilcisi olan bizlerin her gün bir fakiri doyurması demek, bu işi kalıcı olarak devam ettirmek demek, sadakayı cariyenin kurumsallaşması demek.” dedi.

Vakfın işlediği müddetçe amel defterine sevap yazılacağını ifade eden ERDOĞAN, “ Allah bizlere Ramazan ayının hakkını verebilmeyi, nefsimize muhalefet edebilmeyi, Kuran ile namaz ile oruç ile muhatap olabilmeyi ve Kadir Gecesi’ne ulaşabilmeyi nasip etsin.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Programın sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN tarafından günün anısına TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve RTEÜ Geliştirme Vakfı Üyesi Sayın Necmeddin Bilal ERDOĞAN’a Üniversitemiz Öğretim Elemanları tarafından hazırlanan tablo hediye edildi.

Vakıflar Genel Müdürlüğüne katkılarından dolayı Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan ERTEM tarafından RTEÜ Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı Sayın İsmail KAHRAMAN’a, Trabzon Vakıflar Bölge Müdür V. Cengiz AKÇAY tarafından Sayın Necmeddin Bilal ERDOĞAN’a, Trabzon Vakıflar Bölge Şube Müdürü Ruhan Zühre SARAL tarafından RTEÜ Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Nusret BAYRAKTAR’a ve Vakıflar Genel Müdürlüğü Mimarı Ali Osman AYAN tarafından Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’a plaket takdim edildi.

Programa, RTEÜ Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı Sayın İsmail KAHRAMAN, Rize Valisi Kemal ÇEBER, Rize Milletvekili Muhammet AVCI, Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Fahri KASIRGA, MGK Genel Sekreteri Seyfullah HACIMÜFTÜOĞLU, RTEÜ Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nusret BAYRAKTAR, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal SEKÜCÜ, Rize Baro Başkanı Ümit PEÇE, Rize Vali Yardımcıları Ahmet DALKIRAN, Davut DÜZGÜN, İl Emniyet Müdürü Nurettin GÖKDUMAN, İl Jandarma Komutanı Alb. Hakan DEDEBAĞI, İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim TÜRÜT, AK Parti İl Başkanı İshak ALİM, ÇAYKUR Genel Müdür V. Yusuf Ziya ALİM, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan ERTEM, RTEÜ Geliştirme Vakfı Genel Sekreteri Av. Harun MERTOĞLU, RTEÜ Geliştirme Vakfı Üyeleri, Üniversitemiz yöneticileri, akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )