RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizde “Karadeniz’de Milli Mücadele” Konferansı Gerçekleştirildi
02 Mayıs 2019 Perşembe - Görüntülenme: 4271

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumuna bağlı Türk Tarih Kurumunun düzenlediği “Karadeniz’de Milli Mücadele” konferanslarının dördüncüsü 29 Nisan 2019 tarihinde Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Üniversitemiz ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte, “Karadeniz’de Milli Mücadele” başlıklı bir bildiri sunan Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray KIRPIK, bu konferansları toplumun tarih bilincini sağlam temeller üzerine oturtmak amacıyla düzenlediklerini ifade etti.

KIRPIK, Doğu Anadolu’daki dağıtılmamış kolordunun yolu üzerinde bulunan vatansever yapıdaki Karadeniz’in, bölgedeki Pontusçuluk faaliyetlerine karşı mücadelesi nedeniyle de Millî Mücadele’nin kalbi konumunda bulunduğunu aktardı.

Pontusçuluk hareketinin, 1815 yılındaki Viyana Kongresi’nde ele alınan, “Türklerin Balkanlar ve Anadolu’dan sürülmesi” planlarına dayandığını belirten KIRPIK, bu planlar doğrultusunda bölgede Rum çeteleri tarafından başlatılan olaylara ve yerli halka karşı yönelik sistemli saldırılara değindi.

KIRPIK, Soykırım iddialarının tarihi belgelere ve görsellere değil, Patrikhane kaynaklarına, Pontus Rum Cemiyeti ve Mavri Mira üyelerinin ifadelerine dayandığını ifade ederek, bugün de bu kaynaklardan beslenen propagandalar yoluyla siyasi kararlar aldırılmaya çalışıldığını vurguladı.

Konuşmasında Milli Mücadele’nin başlangıç tarihi olan 19 Mayıs 1919’un Yunanistan’da Pontus Soykırımı günü olarak anıldığının da altını çizen KIRPIK, bu şekilde yürütülen Milli Mücadele karşıtı propagandaya dikkat çekti.

Etkinlikte, Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet ÖKSÜZ “Müdafaa-i Hukuk Hareketinin Karadeniz’de Yükselen Sesi”, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zehra ASLAN “Rus İşgalinden Milli Mücadele’ye Rize” ve Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Sinan BAŞARAN “Milli Mücadele Dönemi’nde Rize” başlıklı bildirileri sundu.

Programda, Türk Tarih Kurumu tarafından hazırlanan “Patrikhane ve Ekümeniklik Propagandaları” ve “Karadeniz’de Milli Mücadele” belgeselleri de gösterime sunuldu.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )