RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizde 5. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi Gerçekleştirildi
29 Nisan 2019 Pazartesi - Görüntülenme: 5340

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğu tarafından bu yıl 5.si düzenlenen ve iki gün süren Ulusal Tıp Öğrenci Kongresinde "Obezitesiz Tıp" konusu ele alındı.

Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başladı.

Üniversitemiz tanıtım filminin gösteriminin ardından Kongre Başkanı Stajyer Dr. Emrah İMAT, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı ve Bilimsel Araştırma Topluluğu Danışman Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin DURSUN, Tıp Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ömer ŞATIROĞLU, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN ve Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN tarafından açılış konuşmaları yapılarak organizasyonun hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür edildi.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN kongredeki konuşmasına, insanlık tarihi boyunca hep önemini koruyan sağlıkla ilgili, obezite ile ilgili verilerin, bilgilerin paylaşılacağı geniş katılımlı kongreye ev sahipliği yapmaktan ve ülkemizin 55 farklı Tıp Fakültesinde öğrenim gören öğrencileri ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek başladı.

Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde son yıllarda hem teknik donanım hem de hizmet kalitesi anlamında önemli işler yaptıklarını, yapmaya da devam ettiklerini söyleyen Rektörümüz, Eğitim ve Araştırma Hastanemizde 2018 yılında 1 milyon 97 bin hastaya sağlık hizmeti sunulduğunu, bölgenin referans merkezi konumundaki hastanemizin, Rize'nin yanı sıra yakın komşu iller ile Gürcistan'a da hizmet verdiğini aktardı.

Rektörümüz yapılan araştırmalarda gösterdiği gibi obezitenin günümüzde, önlenebilir ölümlerin sigaradan sonra gelen ikinci en önemli nedeni olduğuna dikkat çekerek, "Dünya genelinde, yetişkinlerin yüzde 39'u fazla kilolu ve yüzde 13'ü obezdir. Her ne kadar obezite özellikle yüksek gelirli ya da üst-orta gelir gurubundaki ülkelerin sorunu olsa da tahminler gelişmekte olan ülkelerde de obezitenin hızla artacağını ortaya koymaktadır." dedi.

Dünya Sağlık Örgütünün 21. yüzyılın en önemli sağlık sorununun obezite olacağını ifade ettiğini hatırlatan Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, "Obezite birçok başka sağlık sorunlarına neden olduğu gibi sağlık harcamalarında önemli bir yer tutmaktadır. Ülkemizde de son yıllarda yaşam tarzının hızla değişmesi sonucu obezite, tüm dünyada olduğu gibi halk sağlığını önemli ölçüde tehdit eden ve sıklığı giderek artan bir sorun haline gelmiştir." ifadelerini kullandı.

Ulusal Tıp Öğrenci Kongresine Rize Vali Vekili Abdullah ŞEN, Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Güneysu Kaymakamı Davut DÜZGÜN, Rize İl Emniyet Müdürü Nurettin GÖKDUMAN, İyidere Belediye Başkanı Saffet METE, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konuşmaların ardından kongreye destek verenlere plaket takdim edildi.

Ardından faklı konu ve konuşmacıların söz aldığı oturumlar gerçekleştirildi.

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )