RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizde XII. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi Gerçekleştirildi
29 Nisan 2019 Pazartesi - Görüntülenme: 4237

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen, XII. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi “21. yy. Öğretmen Eğitimi Politikaları: Kanıt, Araştırma ve Praksis” üst başlığıyla 25-28 Nisan 2019 tarihlerinde Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın söylenmesi ve Üniversitemizin tanıtım videosunun gösterimi ile başlayan programda, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet KÜÇÜK, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki GENÇ, Dünya Eğitim Araştırmaları Birliği (WERA) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yusuf ERYAMAN, Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı ÇİFTÇİ, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN,  Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN ve Çayeli Kaymakamı Mehmet ÖZTÜRK birer açılış konuşması gerçekleştirdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN konuşmasına, insanlığın başlangıcından günümüze kadar bütün milletlerin ve devletlerin en önemli konusu olan eğitimle ilgili uluslararası kongreye ev sahipliği yapmaktan, yurt dışında ve ülkemizin dört bir yanındaki üniversitelerde görev yapan alanında uzman değerli bilim insanlarını ve kongreye katılan tüm konukları Üniversitemizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek başladı.

Ülke olarak 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmak ve dünyanın en büyük on ekonomisinden birine sahip olmak istiyorsak bunun yolunun eğitimden geçtiğini ifade eden Rektörümüz, “Önce eğitim sistemimizi nitelikli hale getirmeliyiz ki bahsettiğim bu hedeflere ulaşabilelim. Önce sanayisini ve ekonomisini geliştiren sonra da eğitim sistemini geliştiren bir ülke yoktur. Aksine eğitim sistemini geliştiren, üniversitelerinden nitelikli mezunlar veren, üniversitelerinde nitelikli araştırmalar, yayınlar yapan, sonra da bilimde, kültürde, teknolojide, sanayide ve ekonomide gelişmiş ülkeler vardır. Ülke olarak biz bu yoldan gitmek ve bu yolu yürümek durumundayız.” dedi.

Rektörümüz, bir ülkede insanların yetişmişlik düzeyinin, öğretmenlerin yetişmişlik düzeyi ile doğru orantılı olduğunu ve bilgi çağının gerekli ile uyumlu bir eğitim sisteminin oluşturulmasının ancak kaliteli öğretmenler ve akademisyenlerin yetiştirilmesi ile mümkün olabileceğini belirtti.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak eğitim yolunda niceliğe değil niteliğe önem verdiğimizi söyleyen Rektörümüz, “Amacımız, insan merkezli eğitim öğretim faaliyetleriyle milli ve manevi değerlerini özümsemiş nitelikli bireyler yetiştirmek, araştırma ve sosyal faaliyetlerini evrensel standartlarda yürüterek bölgenin ve ülkenin sosyal, kültürel, ekonomik ve bilimsel kalkınmasına katkı sağlamaktır.” diye konuştu.

Kongrenin gerçekleşmesinde katkısı olan herkese teşekkür eden Rektörümüz, 12. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi’nin hedeflenen amaca ulaşması temennisinde bulunarak konuşmasını tamamladı.

Açılış programına, Çayeli Kaymakamı Mehmet ÖZTÜRK, Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı ÇİFTÇİ, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar KOÇAK, Dünya Eğitim Araştırmaları Birliği (WERA) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yusuf ERYAMAN, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki GENÇ, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet KÜÇÜK, Üniversitemiz Genel Sekreteri Adnan ER, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Dört gün süren kongrede; Fen Bilimleri Eğitimi, Eğitim Yönetimi, Türkçe Eğitimi, Özel Eğitim, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Eğitim Psikolojisi, Matematik Eğitimi, İlköğretim, Eğitim Programları ve Öğretim, Eğitim Teknolojisi, Sosyal Bilimler Eğitimi, Okul Öncesi Eğitimi, Öğretmen Yetiştirme, Güzel Sanatlar Eğitimi, Spor Bilimleri Eğitimi, Değerler ve Sevgi Eğitimi, Eğitim Politikaları, Eğitim Tarihi, Eğitimde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Yabancı Diller Eğitimi, Eğitim Teknolojisi, Eğitim Yönetimi, Mühendislik Eğitimi, Çevre Eğitimi, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Din Eğitimi, Medya Okur Yazarlığı konularında oturumlar gerçekleştirildi.  Nicel Araştırmalarda Ölçek Geliştirme, Lisrel ile Doğrulayıcı Faktör Analizi - Birinci Düzey, Avrupa Komisyonu Değerlendirme Uzmanlığı ve Uluslararası Yayıncılık, İngilizce Akademik Yazımda İntihalden Kaçınma ve Alıntı Özgünleştirme Teknikleri konularında dört çalıştay, uzaktan sunum ve poster sunumlar yapıldı.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )