RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
YÖK Başkan Danışmanı Üniversitemizde Bilinç Bozuklukları Konulu Konferans Verdi
22 Nisan 2019 Pazartesi - Görüntülenme: 4108

Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından düzenlenen konferansta YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener KOMSUOĞLU "Bilinç Bozuklukları" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Konferans öncesi Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’ı makamında ziyaret eden Prof. Dr. Sezer Şener KOMSUOĞLU Üniversitemizde bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Üniversitemiz Eğitim Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Adnan YILMAZ, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer ŞATIROĞLU, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Bilincin tanımını yaparak konuşmasına başlayan Prof. Dr. Sezer Şener KOMSUOĞLU,  “En net ve kısa anlatımla insanın kendisini, çevresini ve olup biteni tanıma, algılama, kavrama, fark etme yetisine bilinç diyoruz.” dedi. Bilinç bozukluğunun ise beynin normal faaliyetlerindeki bir aksama nedeni ile uyku halinden başlayarak (bilinç bozukluğu), hiçbir uyarıya cevap vermeme haline kadar giden (bilinç kaybı) bilincin kısmen ya da tamamen kaybolması hali olduğunu belirtti.

Bilinç düzeyi değişikliğine neden olan faktörlerin üç grupta incelendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Sezer Şener KOMSUOĞLU, bunların beyin, beyin sapı, kafa içi basıncı artıran nedenler olduğunu belirtti. Bilinç bozukluklarının genel olarak bayılma (senkop), koma ve havale şeklinde sınıflandırılabildiğini kaydederek olası vakalara karşı atılması gereken adımları kapsamlı bir şekilde anlattı.

Ülkemizde ve dünyadaki beyin ölümü vakaları ile ilgili de bilgiler vererek, beyin ölümü tanımının ilk olarak Parisli iki nörolog tarafından 1959 yılında yapıldığını ifade eden Prof. Dr. KOMSUOĞLU,1969 yılında bir anestezi profesörü, nörolog, beyin cerrahı, hukukçu ve din adamından oluşan bir komite ile beyin ölümü için ABD’de Harvard Kriterlerinin tanımlandığını, bu tür bir komitenin ülkemizde de kurulması gerektiğini söyledi.

Hekim adaylarına seslenen Prof. Dr. KOMSUOĞLU: “Doktor olmak için insanları sevmeniz lazım, insanınızı severseniz mesleğinizi de başarılı bir şekilde yürütürsünüz .”ifadelerini kullandı.

Konferans sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Adnan YILMAZ tarafından Prof. Dr. Sezer Şener KOMSUOĞLU’na günün anısına Üniversitemiz şilti takdim edildi.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )