RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizin Kuruluşunun 13. Yıl Dönümü Kutlandı
19 Mart 2019 Salı - Görüntülenme: 5669

Üniversitemizin kuruluşunun 13. yıl dönümü dolayısıyla Rektörlüğümüzün düzenlediği “13. Yıl Kutlama Töreni” Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programda, 2018 yılında yapmış oldukları çalışmalarla Akademik Teşvik Uygulamasında en yüksek puan alan üç öğretim üyemiz ile patent almaya hak kazanmış olan öğretim elemanlarımıza belge töreni ve Üniversitemizin değişik fakülte ve yüksekokullarında görev yapan Profesör, Doçent ve Dr. Öğr. Üyesi olmaya hak kazanmış olan öğretim üyelerimize cübbe giyme töreni yapıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan tören, Üniversitemizin tanıtımı ve geçmişten günümüze artarak devam eden yükselişinin yer aldığı video gösterimi ile devam etti.

Törende, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN açılış konuşması gerçekleştirdi. Rektörümüz konuşmasına Yeni Zelanda’da iki farklı camiye yapılan terör saldırısında şehit olan Müslüman kardeşlerimiz ile terörle mücadelede şehit olan güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dileyerek başladı.

2006 yılında kurulmuş ve bugün on üçüncü kuruluş yıldönümünü kutladığımız üniversitemizin geçen zaman içinde hem fiziki alt yapı ve akademik kadro hem de eğitim öğretim kalitesi ile akademik başarı ve performans açısından çok önemli mesafeler kat ettiğini ifade eden Rektörümüz, “Bugün itibariyle üniversitemiz, 14 Fakülte, 5 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu ile 3 Enstitüye, 121 farklı diploma programına, 464 tanesi Öğretim Üyesi olmak üzere 1109 akademik personele, 751 idari personele, 464’ü uluslararası öğrenci olmak üzere 19.000 öğrenciye sahip büyük ve güçlü bir ailedir.” dedi.

Rektörümüz, ülke olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın belirlemiş olduğu 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşmanın ve dünyanın en büyük on ekonomisinden biri olmanın ancak bilgi ile mümkün olacağını belirterek, “Bilginin üretildiği yerler ise üniversitelerdir. Dünya çapında rekabet edebilen bir üniversite olmak için; alanında uzman akademisyenlere, bilimsel araştırmalarda başarıya, nitelikli eğitime, çağın ihtiyaçlarına cevap verecek donanımda eğitim öğretim altyapısına sahip olmak gerekmektedir.  Bu gerçeğin farkında olarak Üniversitemizi hem fiziki alt yapı, hem de nitelik açısından geliştirme noktasında gece gündüz demeden çalışmaktayız.” diye konuştu.

Rektörümüz, 2018 yılı içerisinde Üniversitemize kazandırılan; Üniversitemiz için önemli projelerden biri olan ve hemen bu kampüsün önünde yaklaşık olarak 44 milyona mal olan sahil dolgusu, Tıp Fakültemize kurulan, tıp eğitimi ve sağlık uygulamaları açısından çok önemli olan Klinik Simülasyon Eğitim Merkezi, Üniversitemizin gelişmesi ve istenen noktaya gelebilmesi için olmazsa olmazlardan biri olan Üniversitemiz Geliştirme Vakfı tarafından yaptırılan, içerisinde kapalı ve açık spor alanlarının, 506 adet lojmanın, cami, kreş ve market gibi sosyal donatıların yer aldığı 170 dönüm araziyi kapsayan sosyal kampüs projemiz, Üniversitemizin hizmet sektöründeki fakültelerinden biri olan Diş Hekimliği Fakültemizin eğitim öğretim binasında inşaat çalışmaları,  Eğitim Fakültemizin sekiz bin metrekare kapalı alana sahip ek hizmet binasını ihale edilerek birkaç gün içinde temeli atılacak olan binası, Sağlık Kampüsümüzde yer alan camii projelerini anlattı.

Yapılan her faaliyette, atılan her adımda tek bir dert ve idealin olduğunu ifade eden Rektörümüz, “O da mazlumların ve mağdurların gür sesi olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın ismini taşıyan Üniversitemizi yurt içinde ve yurt dışında tercih edilen nitelikli bir üniversite haline getirmektir.” dedi ve Üniversitemizin akademik başarıları ve projelerinden de bahsetti.

2018 yılı içerisinde Dr. Öğr. Üyesi, Doçent ve Profesör olan Öğretim Üyelerimiz ile yapmış oldukları çalışmalar neticesinde ödül almaya hak kazanan öğretim elemanlarımızı ve çalışmaları ile patent alan öğretim üyelerimizi tebrik eden Rektörümüz, “Üniversitemizin kuruluşunda ve bugünlere gelmesinde büyük katkı ve destekleri olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere; İlimizin bakan ve milletvekillerine; her sıkıştığımızda yanımızda olan Üniversitemizden maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Üniversitemiz Geliştirme Vakfının Başkanı ve Üyeleri ile hayırseverlerimize; başta Sayın Valimiz olmak üzere ilimizdeki kurumların yöneticileri ile STK'lara ve biraz önce konuşmamda ifade ettiğim başarılarda asıl söz sahibi olan, özverili olarak çalışan Üniversitemizin Akademik ve İdari Personeline; öğrencilerimize ve davetimize icabet ederek mutluluğumuzu paylaşan siz saygıdeğer konuklara ayrı ayrı teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Rektörümüzün açılış konuşmasının ardından Rize Valisi Kemal ÇEBER ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati YAZICI protokol konuşmalarını gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından 2018 yılında Akademik Teşvik Uygulamasından en yüksek puan alan üç öğretim üyemiz ve patent almaya hak kazanan öğretim elemanlarımıza başarı belgeleri takdim edilerek Profesör, Doçent ve Dr. Öğr. Üyesi kadrosuna atanan 72 öğretim üyemiz için Cübbe Giyme Töreni gerçekleştirildi.

Törene, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati YAZICI, Rize Valisi Kemal ÇEBER, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal SEKÜCÜ, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Rize Baro Başkanı Ümit PEÇE, Rize Vali Yardımcıları Abdullah ŞEN, Ahmet DALKIRAN, Rize İl Jandarma Komutanı Albay Hakan DEDEBAĞI, İl Emniyet Müdürü Nurettin GÖKDUMAN, protokol üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Üniversitemiz yöneticileri, STK yöneticileri, Üniversitemiz akademik ve idari personeli katıldı.

Rektörümüzün Üniversitemizin Kuruluşunun 13. Yıl Kutlama Töreninde yaptığı konuşma için tıklayınız.

 

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )