RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Rektörümüz Öncülüğünde Rize Protokolü Simülasyon Merkezimizi İnceledi
07 Mart 2019 Perşembe - Görüntülenme: 3797

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN öncülüğünde Rize Valisi Kemal ÇEBER, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP, Rize Baro Başkanı Avukat Ümit PEÇE, Rize il Emniyet Müdürü Nurettin GÖKDUMAN, Rize İl Jandarma Komutanı Albay Hakan DEDEBAĞI, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali BİLGİN ile Prof. Dr. Adnan YILMAZ, Üniversitemiz Genel Sekreteri Adnan ER, RTBO Başkanı Mehmet ERDOĞAN, MÜSİAD Başkanı Recep TAYLAN Üniversitemiz Tıp Fakültesi bünyesinde hizmet veren simülasyon merkezini gezerek incelediler.

Hastaya benzer şekilde hasta özelliği taşıyan maketler ve mankenler üzerinden tıp eğitimi vermeyi amaçlayan merkezde Doç. Dr. Ayşegül ÇOPUR ÇİÇEK heyete simülasyon merkezinde gerçekleştirilen uygulamalar hakkında kapsamlı bilgiler verdi. Doç. Dr. Ayşegül ÇOPUR ÇİÇEK: “Türkiye’de simülasyona dayalı eğitimde Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Acıbadem Tıp Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren ve kısa adı CASE olan Center of Advenced Simülation and Education merkezinden sonra ameliyathaneden evde sağlık birimine, yoğun bakım ünitesinden yataklı servislerine, yenidoğan ünitesine kadar mevcut olan bölümleri ile tam bir hastane gerçekliğinde tasarlanmış devlet tıp fakülteleri içerisinde en kapsamlı ve en son teknolojik donanımlı eğitim merkezi olmuştur. Sanal hasta uygulamalarından 3 boyutlu anatomi laboratuvarlarına, merkeze özel yazılım ve yönetim sistemlerine kadar üst düzey donanıma sahip RSİM de sadece tıp fakültemiz doktor adayları için değil, multidisipliner yaklaşımla meslekler arası işbirliği kapsamında hemşirelik, teknikerlik gibi diğer sağlık eğitimi veren birimlerle mezuniyet öncesi ve mezuniyet sonrası eğitimler yapılmaktadır. Sağlık eğitimi almak isteyen milli eğitim, emniyet, askeriye, itfaiye gibi ilimiz ve hatta çevre komşu ülkeler de dahil olmak üzere bölgemiz kurumlarına hizmet verilmesi planlanmaktadır.” dedi.

Tam donanımlı şekilde hizmet verip Türkiye’nin iki simülasyon merkezinden biri olma özelliğini de koruyan simülasyon merkezinde hastaya benzer kalp sesi, solunum sesi, göz kapakları refleksleri alınabilen, damar yolları bulunan, ultrason yapılabilen her türlü insana yakın mankenler yer alıyor.

Tıp Fakültemizde eğitim gören öğrencilerin hem bilgi birikimlerini artırmak hem de pratiklerini merkezde yaparak bir hastaya maksimum verimi vermesi noktasında büyük önem taşıyan Merkezi gezen heyet, simülasyon merkezinin başta ilimiz olmak üzere bölgemiz için önemli bir yatırım olduğunu belirttiler.

İncelemelerin ardından açıklamada bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Üniversitemize böyle bir merkezin kazandırılması noktasındaki katkıları dolayısıyla başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve merkezi kuran hayırsever olmak üzere katkısı olan herkese teşekkür ederim.

 

 

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )