RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
İhtisas Üniversitelerinin İlk Toplantısı Gerçekleştirildi
13 Şubat 2019 Çarşamba - Görüntülenme: 4247

YÖK tarafından yürütülen "Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi" kapsamında ‘ihtisaslaşacak üniversiteler' olarak seçilen yükseköğretim kurumlarını ziyaret ve faaliyet performanslarını izleme toplantılarının ilki Düzce Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Ali BİLGİN’in katıldığı toplantıya, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Ajanslarından yetkililer, ihtisas üniversitesi rektörleri ile ilgili rektör yardımcıları, koordinatörler ve akademisyenler de katıldı.

Toplantıda konuşan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN, “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında desteklenen üniversitelerin faaliyet performanslarının izlenmesi ve tecrübe paylaşımı için planlanan toplantıların ilkine ev sahipliği yapan Düzce Üniversitesine YÖK ve ihtisas üniversiteleri adına teşekkür etti.

Yeni YÖK olarak yükseköğretim sisteminde birçok yenilikçi uygulamayı hayata geçirdiklerini ifade eden GÜNDOĞAN, eğitim-öğretimde kalite, çeşitlilik ve bölgesel kalkınmanın önemine değindi. En önemli yapısal değişimin ihtisaslaşma çalışmaları olduğuna dikkat çeken GÜNDOĞAN, proje ile üniversitelerin eğitim-öğretim ve araştırma dışında bulunduğu bölgenin potansiyelini etkin kullanma, bölgenin ihtiyaç duyacağı insan kaynağını değerlendirme gibi olanaklar sağlayacağını söyledi. Tüm üniversitelerin aynı misyona sahip olmasının gelişmeye engel olacağı tespitinde bulunan GÜNDOĞAN, üniversitelerin bir kısmının eğitim, bir kısmının araştırma, bir kısmının ise bölgesel kalkınma alanlarında ülkemize katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Birinci oturumla devam eden programda ihtisaslaşmayla ilgili ilk sunumu Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar DEMİRCAN ÇAKAR gerçekleştirdi. Oturumun ikinci bölümünde ise Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem KORKMAZ ihtisaslaşma alanında bugüne kadar yaptıkları çalışmaları kapsayan bir sunum yaptı.

Programın öğleden sonraki bölümünde katılımcılar, Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (DÜBİT) gerçekleştirilen sabun ve koku atölye çalışmalarını gözlemlediler.

Programın ikinci oturumunda ise YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN tarafından Üniversitemizin de aralarında yer aldığı yeni ihtisas üniversitesi seçilen Aksaray Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi ve Siirt Üniversitesine belgeleri takdim edildi.

Oturumda GÜNDOĞAN, ihtisas üniversiteleri için ‘Performans İzleme Komisyonu' kurulduğunu ifade ederek belirlenecek kriterler doğrultusunda yıllık performans değerlendirmelerinin yapılacağını söyledi.

Toplantının son bölümünde üniversitelerin ihtisaslaşma çalışmalarındaki performans göstergeleri değerlendirildi.

Program, değerlendirme toplantısının ardından sona erdi.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )