RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Kamuoyu Duyurusu
14 Ağustos 2018 Salı

ABD’de Trump Yönetimi’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Türk Halkı’na ve hukuk sistemine ağır ve açık bir saldırı süreci başlattığını görüyoruz. 

Trump Yönetimi, ülkemizin ve bütün insanlığın güvenliğine en büyük tehdidi oluşturan terör örgütlerine açıkça ve doğrudan destek vermektedir. Hatta bu destek dolayısıyla Türk yargısı tarafından yargılanan ABD vatandaşları ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını hukuk dışı yollarla koruma girişiminde bulunmaktadır. Türk Milleti’ne ve meşru kurumlarına iyi niyet taşımayan, devletlerarasındaki nezaket kurallarına aykırı baskılar kurup yönlendirmeye çalışmaktadır. 

Yönetime geldiği ilk günden itibaren, sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve Türk Milleti’ne değil, başka birçok ülkeye ve meşru yönetimlerine karşı da bu türden iyi niyet ve hukuk dışı sistematik uygulamalar yürüten Trump Yönetimi, bu günlerde Türkiye’ye karşı ekonomik unsurları, yerleşik uluslararası ticari hukuk kurallarını da hiçe sayarak, bir silah gibi kullanmaktadır. Ülkemize karşı ekonomik bir savaş başlatmış durumdadır. 15 Temmuz hain darbe kalkışmasına karşı onurlu bir duruş göstermiş olan bu aziz milletin duruşunu cezalandırmaya dönük olan bu tavır Kıbrıs Barış Harekatı sonrası ABD’nin haklı olmamıza rağmen üç yıl boyunca ekonomik ambargo uygulamasını hatırlatmaktadır. Biz devleti ve milleti ile bölünmez bir bütün olarak o gün nasıl ayakta kaldıysak bu gün de ayakta kalmasını biliriz.

Trump Yönetimi’nin, dünyayı kutuplara bölmeye ve parçalara ayırmaya yönelik uygulamaları ile ülkemize karşı ambargolar karşısında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ile ülkemizin meşru hükümetinin haklı karşı duruşlarını desteklediğimizi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak daha çok çalışacağımızı, daha çok terleyeceğimizi, yerli ve milli dönüşüme elimizden gelen en iyi katkıyı sağlayacağımızı belirtir, ABD yönetimini aldıkları fevri ve talihsiz ambargo kararı dolayısıyla kınar, alınan yanlış karardan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini kamuoyuna saygı ile duyururuz.

 

Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN

                                                                                                                                                                                                                         Rektör

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )