RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...

Uluslararası Öğrenciler Üniversitemizde

24 Temmuz 2018 Salı - Görüntülenme: 2272

Yunus Emre Enstitüsü ile Üniversitemiz arasında imzalanan protokol dolayısıyla ‘Türkçe Yaz Okulu’ programı kapsamında İtalya, Slovakya, Meksika, Somali, Sudan, Çin, Polonya, Tunus, Litvanya, Afganistan, Ukrayna, Japonya, Rusya, Almanya, Arnavutluk, Güney Kore, Birleşik Krallık, Filistin, Pakistan, Malezya, Somali ve Romanyalı olmak üzere 21 farklı ülkeden 23 uluslararası öğrenci Türk dilini öğrenmek ve ülkemiz kültürünü yakından tanımak amacıyla Üniversitemize geldi.

Üç hafta Üniversitemizde ve Rize’de kalacak olan öğrenciler hem Türkçe dersi alacaklar hem de ilimizin ve bölgenin tarihi ve turistik yerlerini gezecekler.

Yunus Emre Enstitüsü’nce her yıl düzenlenen Türkçe Yaz Okulu Programı kapsamında üniversitemize gelen misafir öğrenciler Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’ı ziyaret etti. Üniversitemiz Yönetim Kurulu Toplantı Salonundaki görüşmede Program Koordinatörü Üniversitemiz Öğr. Gör. Emrah SEFEROĞLU, Öğr. Gör. Fahri ÖZKAN, Öğr. Gör. M. Fatih YILMAZ ve Yunus Emre Enstitüsü yetkilisi Sevda KALKAN da hazır bulundu.

Ziyarette Rektörümüz, dünyanın farklı ülkelerinden gelip, bir yandan ülkemizin kültürel değerlerini tanırken bir yandan da Türkçeyi yaşayarak öğrenme fırsatı elde eden öğrencileri üniversitemizde ve ilimizde ağırlamaktan memnun olduklarını ifade etti. Üniversitemiz ile Yunus Emre Enstitüsü arasında ‘Türkçe Yaz Okulu’ için imzalanan protokol çerçevesinde Türkçe öğretimin yanı sıra doğal güzelliklerimizi ve kültürümüzü de tanıtma imkânını bu yıl ikinci kez elde etmekten mutlu olduklarını kaydeden Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN: “Misafir öğrencilerimizin kendilerini ülkelerindeki gibi rahat hissetmeleri, huzurlu bir ortamda eğitim almaları ve burada geçirecekleri zamanı hem eğitim anlamında hem de sosyal programlar anlamında dolu dolu geçirmeleri için üniversite olarak yapmamız gereken her şeyi yapacağız.” dedi.

Ziyaret esnasında öğrenciler de kendilerini tanıtarak Türkiye’de olmaktan ve Türkçeyi öğrenmekten dolayı mutlu olduklarını söylediler.

Ziyaret, Rektörlük binası önünde günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

 

 

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )