RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...

Üniversitemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlandı

08 Mart 2018 Perşembe - Görüntülenme: 1909

Üniversitemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Üniversitemiz Aile ve Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Aile ve Sosyal Politikalar Rize İl Müdürlüğü tarafından Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” konulu program gerçekleştirildi.

Program, Üniversitemiz Sosyal Farkındalık Topluluğu tarafından hazırlanan “Kadınların Sosyal Hayatı ve 8 Mart” konulu sokak röportajı ile“8 Mart” temalı müzik videolarının gösterimi ve Üniversitemiz Sosyal Hizmet Öğrenci Topluluğu’nca hazırlanan “Kadına Yönelik Şiddette Karşı Farkındalık” doğrultusunda yapılan sosyal deneyin video gösterimi ile başladı.

Video gösterimlerinin ardından moderatörlüğünü Fen Edebiyat Fakültemiz Öğretim Üyesi Pro. Dr. Nurhayat ÖZDEMİR’in gerçekleştirdiği “Aile Yaşamı ve Sosyo-Ekonomik Haklar Ekseninde Kadın” konulu panel gerçekleştirildi. Programa panelist olarak Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi  Yrd. Doç. Dr. Zeki KARATAŞ, Adalet Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Süleyman KANDEMİR ve İlahiyat Fakültesi Arş. Gör. Zeynep CERAH katıldı.

Panelde, Yrd. Doç. Dr. Zeki KARATAŞ “Aile Yaşamında Kadın” konulu sunumunda kadının değerinden, mutlu aile olmanın temel özelliklerinden, evlilikte çiftlerin beklentilerinden, evlilikte aşamalardan, çalışan kadınların aile hayatında zorluk yaşamamaları için eşlerine düşen sorumluluklara değindi.

Öğr. Gör. Süleyman KANDEMİR, “Hukuk Sisteminde Kadın Hakları” başlıklı sunum gerçekleştirdi. KANDEMİR, kadın hakları, dünyada kadın hakları, Türk hukuk tarihinde kadın hakları, çalışan kadın işçilerin hakları konularında bilgilerini aktardı.

Arş. Gör. Zeynep CERAH ise “Hz. Muhammed Zamanında Kadın” başlıklı sunumunda İslam’da kadın, Asr-ı Saadette kadın ve kadın hakları konularına değindi.

Soru cevap kısmı ile devam eden panelin sonunda Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İstiklal Yaşar VURAL panelistlere Üniversitemiz şilti takdim etti.

Panelin ardından “Av Araçlarının Kadın Eli ile Tamiri ve Donanımı Konusunda Uzman İş Gücünün Rize İline Kazandırılması Projesi” kapsamında “Başarılı Olanlar ve Fark Yaratanlar Kategorisi”nde ödüle layık görülen “Balıkçılıkla Uğraşan Kadın Girişimciler”in temsilcileri Filiz OĞUZ, Hatice YÜZSEVEN, Emine YÜZSEVEN’e Aile ve Sosyal Politikalar Rize İl Müdürü İdris ALTUNTAŞ tarafından çiçek takdimi gerçekleştirildi. Ardından “Gönül Elçileri Projesi” kapsamında 2013 yılında koruyucu aile olma talebiyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurup 2014 yılında iki çocuğun bakımını üstlenen Havva KABA’ya Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Cemile YILMAZ tarafından çiçek takdim edildi.

Programın son bölümünde, Üniversitemiz Sosyal Hizmet Topluluğu tarafından düzenlenen “Kadın Olmak… “ konu başlığı altında cümle tamamlama yarışmasında, “Kadın olmak, cenneti ayakları altına bahşedilecek kadar üstün olmaktır ve vatana hayırlı fertler yetiştirmek için çabalayan ilk öğreticidir.” sözüyle birinciliği elde eden Ali Rıza KAHRİMAN’a Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İstiklal Yaşar VURAL tarafından ödülü takdim edildi.

Programa, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İstiklal Yaşar VURAL, Üniversitemiz Genel Sekreteri Adnan ER, Aile ve Sosyal Politikalar Rize İl Müdürü İdris ALTUNTAŞ,  Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Cemile YILMAZ, Üniversitemiz akademik personeli ve öğrenciler katıldı.

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü tarafından Eğitim Fakültesi Sergi Salonu’nda “Karma Resim Sergisi”  düzenlendi. Serginin açılışını, Eğitim Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Mehmet KÜÇÜK, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yılmaz GEÇİT, Rize Türk Telekom Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Hikmet UÇAR gerçekleştirdi. Üniversitemiz akademisyenleri ve Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri, Ali Çavuş KARBUZ, Esra YILDIRIM, Arş. Gör. Gökçe ARİFOĞLU, Yrd. Doç. Dr. Gülşen ÇELİK, Yrd. Doç. Dr. İrfan Nihan DEMİREL, Mustafa ÇAVUŞ, Mustafa DERELİ, Serap SÜLEYMANAĞAOĞLU, Serkan ÖRÜL, Şaban Ali ASLIŞEN ve Öğr. Gör. Şenay BAŞ’ın eserlerinin yer aldığı sergi katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı.

Üniversitemiz Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü hocaları ve öğrencileri tarafından ise Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tablolar siyaha boyandı. El sanatları bölümü hocaları ve öğrencileri, dünya üzerinde din, dil, ırk ayrımı yapmadan eğitim hakları ellerinden alınmış, psikolojik ve fiziksel şiddet görmüş kadınların sesi olmak için tabloları siyaha boyayarak acı çeken kadınların suskunluğunu resmettiler.

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )